«Роби свою роботу добре, бо ти і є країна»
До чого спонукає газета «День» своїх читачів і чому її фотовиставку та презентацію нової книги нетерпляче щовесни чекають у Луцьку?![](/sites/default/files/main/articles/16042019/9luck2.jpg)
Це саме той випадок, коли місце зустрічі змінювати не варто, бо на неї чекають з нетерпінням уже багато років. 18 квітня в науковій бібліотеці Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки відбудеться відкриття фотовиставки газети «День» і розмова з головним редактором видання Ларисою Івшиною, котра представить новинку Бібліотеки видання. Це книга «AVE. До 100-ліття Гетьманату Павла Скоропадського», яку чимало волинян вже мають у своїх бібліотеках, але прийдуть на зустріч, щоби поговорити з її творцями.
Чому «День» щороку їде до Луцька? Чому Луцьк щороку чекає і приймає «День»? Обласний центр Волині — особливе місто для «Дня». Свого часу тут вперше було представлено першу книгу майбутньої Бібліотеки «Дня» — «Україна Іnсognita», яка дала назву цілій серії праць на історичну тематику. Луцьк і Волинь мають у бібліотеках шкіл, коледжів, університетів, у сільських та міських бібліотеках чимало книг, виданих «Днем». Їх купували меценати різного «ґатунку»: міська влада Луцька, Володимира-Волинського і Ковеля, народні депутати, директори шкіл, колишні випускники шкіл для своїх альма-матер, благодійні фонди... Бо є розуміння значення і значимості такої літератури і загалом газети «День».
А зараз — перші відгуки на повідомлення про майбутнє представлення фотовиставки і зустріч з головним редактором «Дня» Ларисою Івшиною у Східноєвропейському національному університеті імені Лесі Українки.
«ПОШИРЕННЯ ІСТОРИЧНИХ ЗНАНЬ — НЕОБХІДНА ПРОТИОТРУТА»
Оксана КАЛIЩУК, доктор історичних наук, професор Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки:
— Чи не найкраще визначення нації дав свого часу наш геніальний Тарас Шевченко: «І мертвим, і живим, і ненародженим в Україні і не в Україні...» І якщо ми будемо дивитися на національну спільноту саме з такого погляду, то значення історії, пам’яті про минуле стає очевидним. Зрештою, значна частина проблем сучасного українського суспільства зумовлена байдужістю і незнанням минулого. Саме поширення історичних знань слід вважати необхідною протиотрутою.
Те, що робить газета «День» у цьому напрямку, надцінно. Її історичні проекти завжди намагаються дати відповідь на особливо гострі, суспільно значущі питання. Одним із перших видань стали «Дві Русі / Две Руси», де перед читачем ставили питання подібного та відмінного між українцями і росіянами, функціонування й подолання історичних міфів і стереотипів. Нинішня українсько-російська війна, яка триває, виявила влучність потрапляння редакції «Дня» у болючу бочку. Напрочуд точною реакцією на модерні виклики слід вважати «Війни і мир / Wojny a pokуj». Ця книга знайомить з непростим спільним минулим із західним сусідом — поляками. Як відомо, в українсько-польських відносинах чи не єдиною проблемою експерти називають історичне минуле, а ще вужче — волинські події. І знову — це була спроба ознайомити українців з темою, яка була малознаною, сформувати українську візію. Можна називати видання й на інші теми: «Сила м’якого знака, або Повернення Руської правди», «Повернення в Царгород», «Корона, або Спадщина Королівства Руського» та ін. Усіх їх вирізняє оригінальність, прагнення зацікавити читача, зробити наших співгромадян небайдужими до історії своєї землі. Такої популяризації нашої багатовікової історії нам бракує.
«День» СТИМУЛЮЄ МИСЛИТИ»
Тетяна КОШИРЕЦЬ, учитель історії Луцького НВК «Гімназія №14 імені Василя Сухомлинського»:
— «Україна Incognita». Саме таку назву має перша книга від редакції газети «День», на яку я чекала з нетерпінням! До того я зробила багато вирізок з однойменної рубрики газети і рубрики «Історія та Я». Ці матеріали були незвичним, нешаблонним способом на початку 2000-х показати минуле нашої держави, донести до широкого кола читачів суперечливі, непрості віхи історії нашої країни. Це був час, коли патріотизм, що виявлявся для багатьох у зовнішніх атрибутах, АБО мав трансформуватися у більш якісно серйозні форми, АБО так і залишитися на рівні вишиванки у дні державних свят. Цей процес трансформації у покоління 2000-х відбувався завдяки матеріалам, які друкувалися на сторінках «Дня».
Особливою подією кожної весни в Луцьку стає можливість зустрітися з пані Ларисою Івшиною на відкритті фотовиставки. Минулого року відвідала цю подію з учнями мого на той час 4(8)-В класу. Діти як діти... Хтось вголос обговорював, хтось мовчки розглядав геть усі фото від першого до останнього, а враженнями зміг поділитися лише за кілька днів, обдумуючи побачене. Хтось спочатку ніяк не міг відірватися від свого телефона, а потім обходив виставку вдруге, бо знайшов для себе фото, яке зрезонувало... Емоції теж були різні: від захвату майстерністю автора — до обурення від лицемірства тих, хто вважає себе політичним обличчям країни. Глибоко тішуся з того, що і мене, і моїх учнів матеріали «Дня» стимулюють мислити, змінювати себе та країну, в якій живемо... Втілювати ці зміни не у пафосних розмовах з нагоди визначної події, а на достойному рівні: «Не скигли, роби свою роботу добре, бо ти і є країна».
«СЬОГОДНІ УКРАЇНЦЯМ ВАЖЛИВО ПРАЦЮВАТИ НАД ФОРМУВАННЯМ ЕЛІТИ»
Анна ДАНИЛЬЧУК, проректор з науково-педагогічної роботи, євроінтеграції та роботи зі студентами СНУ ім. Лесі Українки, кандидат філологічних наук, доцент:
— Традиції формують нашу культуру. Однією з найважливіших традицій у культурному житті Волині є щорічне відкриття фотовиставки газети «День». Для Східноєвропейського національного університету — велика честь приймати роботи найкращих фотографів України й відчиняти свої двері для тисяч волинян, котрі прийдуть побачити і прожити фотосюжети. Я вже побувала на відкритті виставки в Києві і передчуваю, скільки емоцій вона подарує нашим гостям. Усі роботи — наповнені життям, силою моменту, закарбованого у світлі, вони найкраще передають суть українського сьогодення.
Зустріч із головним редактором газети «День» і нашим почесним професором Ларисою Івшиною — це сотні нових смислів та ідей, високий стандарт мудрості й комунікації. Сьогодні українцям так важливо працювати над формуванням еліти, а за допомогою інтелектуальних продуктів від газети «День» — це цікаво і легко, головне — читати, думати і любити своє.
Запрошуємо всіх на ювілейну фотовиставку газети «День», яка триватиме в Луцьку (у бібліотеці СНУ ім. Л. Українки за адресою: вул. Винниченка, 30А) з 18 квітня до 17 травня. Вхід — вільний.