Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Родина була рушієм міського розвитку в першій половині ХХ століття»

Луцьк відвідали нащадки легендарного роду Кронштейнів
29 січня, 19:19

У місто завітали нащадки знаної родини найбагатших домовласників у Луцьку наприкінці ХІХ і в першій половині ХХ століть, Кронштейнів. У місті і досі приміщення, в якому  розташувався медичний коледж, називають «домом Кронштейнів».

Олександр Котис, краєзнавець, дослідник історії Луцька, каже, що Кронштейни — найбагатша родина у Луцьку в 1880—1939 роках: «Походять вони  з території Австро-Угорщини. За яких обставин з’явилися в Луцьку, невідомо. Кронштейни володіли великою кількістю нерухомості і землі в Луцьку, будували, продавали, здавали в оренду і проводили багато інших комерційних операцій. Дехто із родини займався благодійністю, інші долучилися до культурного розвитку міста. Так, театр Кронштейнів, зведений перед Першою світовою, до цього часу існує, хоч і використовується за іншим призначенням. Лише один Леон Кронштейн наприкінці 1930-х володів понад півсотнею будинків у місті. А загалом комерційно активних представників родини на той час було 5—6 осіб. Тобто можна сміливо сказати, що родина була рушієм міського розвитку в першій половині ХХ століття. До того ж через шлюб Марка та Міни родина була пов’язана з Глікліхами, ще однією заможною родиною Луцька, які розвивали місто. Наприклад, Абрам Глікліх був власником цегельні «Лучанин», з виробів якої збудовано багато будинків у місті. Про родину Кронштейнів після початку війни практично нічого не було відомо. Аж ось раптом до Луцька приїхала ціла делегація представників, розкиданих по Німеччині та Ізраїлю. Це була їхня ініціатива. Вони хотіли більше дізнатися про свою родину перед війною. Як добре, що було що їм розказати і показати. Друга світова війна розбила потужність родини. Всі представники покинули місто, залишивши все своє нерухоме майно напризволяще. Все ж завдяки своїм фінансам частина родини уникла долі європейських євреїв. Кронштейни опинилися в різних куточках світу. Еліас, онук Іллі Кронштейна, тепер живе в Німеччині...»

У Луцьку Кронштейни обійшли всі їхні родинні «гнізда», поспілкувалися з лучанами, відвідали єврейське товариство, де ознайомилися з трагічною долею єврейської громади в Луцьку і, звичайно, відвідали «Дім Кронштейнів» — тепер медколедж, змогли постояти на автентичному балконі будинку. «Не раз мав такі зустрічі, коли люди розпитували родичів. Але зазвичай відповісти нічого, бо йшлося про невідомих людей. А тут не просто знакові для міста Кронштейни, а ще й дуже є що їм про них же розказати і показати. Уявляю, як їхньому подиву не було меж, що їхніх предків знають, пам’ятають, ще й розповідають їм про невідомі їм сторінки з родинної історії!» — каже Олександр Котис.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати