Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Розпочато косметичний ремонт інвестиційного "фасаду"

16 квітня, 00:00

"Поліпшення інвестиційного клімату в Україні не настане доти, доки не буде забезпечено стабільність (передусім законодавчу) і ясні, взаємоприйнятні правила гри", - не втомлюються повторювати представники великих іноземних компаній. Втім, уже втомлюються і - принаймні деякі - готуються "зробити ручкою", прощаючись із нами до кращих часів.

Додатковим "прискорювачем" для згортання діяльності інофірм стало нещодавнє скасування парламентом пільг для іноземних інвесторів, котре ще раз продемонструвало рівень правової "стабільності" у країні, що посідає приблизно 130-е місце у світі за інвестиційною привабливістю.

У зв'язку з цим помічник Леоніда Кучми Валерій Литвицький в інтерв'ю агентству Інтерфакс-Україна заявив, що "в адміністрації Президента розглядається питання про застосування права вето" до цього закону. У зауваженнях Президента може відбиватися "диференційований підхід до інвестора", можливо, шляхом надання пільг при внесенні "кваліфікованих" інвестицій. Добрий намір, якщо не враховувати, що до розряду "кваліфікованих" потрапляють не тільки сучасні технології й виробництва, а й ... звичайна офісна техніка - до телефонів включно.

Інший варіант вибіркового підходу до іноземних інвесторів запропонував віце-прем'єр-міністр Сергій Тігіпко. Він заявив, що ладен зробити все для збереження пільг спільним підприємствам, що займаються "реальним виробництвом". Так, але таких в Україні - смішна меншість, адже в нестабільну економіку приходить переважно торговий капітал, який, на відміну від виробничого, має високу оборотність і здатність залишити ринок у разі небезпеки. Та й хто визначатиме "реальність" і "серйозність" тієї чи іншої іноземної інвестиції? Знову ж таки - держчиновники. А як щодо "чистоти рук"? У цьому контексті спроба (нехай груба) ВР уніфікувати правила гри для всіх інвесторів виглядала логічною.

Але, якщо не вдається створити сприятливий клімат, потрібно хоча б побудувати привабливий інвестиційний "фасад". Чи не цим прагненням продиктоване рішення Л. Кучми створити й особисто очолити Консультаційну раду з питань іноземних інвестицій? Створена за указом Президента, ця структура повинна об'єднати керівників усіх міністерств і відомств, котрі мають хоч якийсь стосунок до проблеми залучення інвестицій, а крім того - голів представництв найбільших світових корпорацій, які мають свої інтереси в Україні.

Уже сама громіздкість цього органу вкупі із заявленою періодичністю засідань Ради - раз на півроку - наводять на думку про суто декоративне його призначення. Отже, імітація бурхливої діяльності триває?

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати