Рятівні «Прем’єри»
Фестиваль проводиться силами Київської організації національної спiлки композиторів, і це пояснює деякі його особливості. До таких відноситься відсутність попереднього відбору виконуваних творів. Адже завдання «Прем’єр» схоже на філантропічне — відіграти все, що написали столичні, і, ширше, українські композитори за останній рік. Враховуючи численні труднощі, які виникають у наших вигадників iз публічним виконанням власних опусів (від відсутності приміщень для репетицій до непомірної орендної плати за зали), неважко зрозуміти, що «Прем’єри» для багатьох — дійсно, єдиний шанс показатися меломанам і критиці в більш-менш нормальних умовах. Для публіки, в свою чергу, це також унікальна можливість оцінити стан справ у вітчизняній композиторській школі та послухати висококласних виконавців.
Нинішня програма виглядає привабливо завдяки обом вищезазначеним статтям. За десять днів у Національній філармонії та Будинку вчених виступлять камерний ансамбль «Київські солісти» під управлінням Богодара Которовича, «Київська камерата» Валерія Матюхіна, ансамбль нової музики «Рикошет», Національний заслужений академічний симфонічний оркестр України під управлінням Володимира Сиренка; це — не враховуючи дорослих і дитячих хорів із Києва, Ніжина та Дніпропетровська. Щодо композиторів, то дванадцяті «Прем’єри», безумовно, пройдуть під знаком двох найславетніших із них — Євгена Станковича і Валентина Сильвестрова; до речі, в цьому році музичне співтовариство святкуватиме 60-літній ювілей Євгена Федоровича і 65- річчя Валентина Васильовича. З цієї точки зору особливо цікавим потрібно вважати сьогоднішній концерт у Колонному залі філармонії. У виконанні Національного заслуженого оркестру під управлінням Володимира Сиренка вперше в Україні буде виконано симфонічну поему Євгена Станковича «Ханука», а також симфонію №4 Бориса Лятошинського і «Метамузику» Валентина Сильвестрова. Цікаво, що аналогічний за програмою (за винятком Станковича) концерт оркестру Сиренка було свого часу відмічено польською пресою як кращий концерт філармонічного сезону у Варшаві.
Проте меломанам потрібно взяти на замітку велику кількість денних концертів у Будинку вчених і практично всі концерти у Філармонії: їхні програми складені зі смаком і багаті на культові персоналії. Ізюминка — раритетні опуси Сильвестрова, такі, як «Драма» в трьох частинах для скрипки, віолончелі та фортепіано. І, звичайно, особливу увагу привернуть кілька сильних концертів хорового мистецтва в Михайлівському золотоверхому соборі, церкві Миколи «Притиска» і Будинку архітектора.
«Прем’єри» завершаться 16 квітня концертом хорової і камерної музики в Будинку органної музики, однак, буде ще і своєрідна післямова: 18 квітня в галереї «Лавра» зі своєю версією «Історії солдата» Ігоря Стравінського виступить експериментальний «Кабінет-театр» (Відень).