Серце, бийся!
У столичному кардіохірургічному центрі рятують життя малюків, яких ще кілька років тому вважали б приреченимиНині рівень кардіохірургічної допомоги, яку українські медики надають новонародженим дітям із вродженими вадами серця, відповідає найвищим світовим стандартам. Це засвідчили провідні фахівці Дитячого госпіталю та регіонального медичного центру Сіетлу (США), які в рамках третього Українського форуму вроджених вад серця відвідали науково-практичний медичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії МОЗ України. За словами професора педіатрії в Університеті Вашингтонської медичної школи доктора Стенфорда Мельцера, досвід українських медиків у лікуванні вроджених вад серця є унікальним, і його варто застосовувати в провідних американських клініках.
— Якщо у перші тижні життя вилікувати у дитячому серці вади, малюк виросте здоровим, — запевняє директор столичного центру дитячої кардіології та кардіохірургії Ілля Ємець. — Тому кожна жінка, у якої народилася дитина із тяжкою хворобою серця, може звернутися до центру за допомогою. Немовля обстежать, і, якщо це буде необхідно, лікарі безкоштовно зроблять операцію на серці.
Науково-практичний медичний центр дитячої кардіології та кардіохірургії є головною лікувальною установою України, де виконуються діагностика, медикаментозне лікування та хірургічна корекція вроджених вад серця та судин у дітей, починаючи з першої доби народження. За словами Іллі Ємця, спеціалісти центру щорічно проводять близько півтори тисячі операцій. Тут лікують дітей з усіх регіонів України і роблять це цілком безкоштовно — заклад знаходиться на повному державному фінансуванні.
— Надання медичної допомоги дітям з вадами серця є дуже вартістним в усьому світі. В Україні на проведення одного такого хірургічного втручання держава в середньому витрачає від 17 до 38 тисяч гривень. В нашому ж центрі хворі перебувають на повному державному утриманні, й батьки малюків не купують ані ліків, ані хірургічних матеріалів, як це нині прийнято в багатьох інших лікувальних закладах, — зазначив Ілля Ємець.
Як розповіла «Дню» головна медична сестра відділення хірургії новонароджених Людмила Семененко, сьогодні в стаціонарі лікується майже 80 дітей. Вік хворих — від одного місяця до 18 років, але основний контингент пацієнтів — новонароджені.
— Майстерність наших медиків — дуже висока. Іноді хірургам доводиться по 15— 18 годин стояти біля операційного столу. Проте завдяки сучасному обладнанню та знанням лікарів хворі діти, яких ще кілька років тому вважали приреченими, отримують шанс на повноцінне життя, — підкреслила Людмила Семененко.
Як свідчить статистика, щороку в Україні народжується близько п’яти тисяч дітей із вродженими аномаліями серцево-судинної системи, з них стан 30—40 % хворих лікарі оцінюють як критичний. Без хірургічного втручання 42% таких пацієнтів помирають у дитячому віці, причому майже 90 % — у віці до одного року.
Головною проблемою української дитячої кардіохірургії Ілля Ємець вважає брак спеціалістів, які б мали досвід у цій галузі. І, насамперед, вони повинні вміти діагностувати дитячу патологію ще до народження, аби запобігти розвитку хвороби.
— Наприклад, у США 70% випадків вад серця встановлюють, коли дитина ще знаходиться у лоні матері. Там жінка, котра вирішила не переривати вагітність і народити малюка, їде у спеціалізований пологовий будинок, який розташований поряд із кардіохірургічною клінікою. Ми ж тільки починаємо впроваджувати таку програму, — розповів директор центру.
У київський центр дитячої кардіології та кардіохірургії лікувати вади серця їдуть і з- за кордону. Однак для іноземців такі операції не безкоштовні. Одна коштує близько шести тисяч доларів, що у п’ять разів дешевше, аніж за кордоном. Як стверджує Ілля Ємець, в українських медиків є можливість виконувати операції на серці й без розтину. Єдине, що тут стає на заваді — фінансовий бік: щоб виконати таке хірургічне втручання, потрібно кілька тисяч доларів. Однак медики не втрачають оптимізму і сподіваються, що подібні «безкровні» операції на серці — справа недалекого майбутнього.
ДО РЕЧІ
Вчора громадська організація «Серце, не спи» передала відділенню дитячої хірургії молодшого віку Інституту імені Амосова спеціальне обладнання, закуплене на благодійні пожертвування українців. Нагадаємо, в благодійній акції «Серце не спи», організатором якої є український співак Павло Гудімов, взяли участь понад 100 тисяч людей, небайдужих до долі дітей, хворих на вроджений порок серця. Для цього варто було просто відправити SMS вартістю в одну гривню. А свою назву акція здобула завдяки однойменній пісні з дебютного альбому групи «Гудімов». Благодійна акція Павла Гудімова «Серце, не спи» підбиває підсумки 12 жовтня 2007 року. Спеціальне обладнання, закуплене на зібрані акцією 72 тис. грн., буде передане відділенню хірургії молодшого віку ІССХ ім. Амосова.