Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Що загрожує річці Сейм?

Між Росією та Україною мають працювати міждержавні комісії на випадок екологічних лих, вважають експерти
20 липня, 00:00

Позавчора на території Курської області Російської Федерації у річці Сейм (вона протікає територіями Росії та України) фахівці зафіксували велику кількість викидів неочищених стічних вод. Як інформує Росприроднагляд, причина забруднення — аварія на головних очисних спорудах Курська, які знаходяться в селищі Ворошнево. За інформацією, яку подають інформаційні ресурси, в результаті аварії був знищений активний мул на очисних спорудах, який використовується для біологічної очистки вод. Відтак неочищені стоки потрапили в Сейм (і продовжують надходити) і тепер загрожують Україні.

Це не перший випадок, коли чужі відходи, отруйні речовини потрапляють на територію України (усі добре пам’ятають випадок аварії на алюмінієвому заводі в Румунії, коли відходи витекли в Дунай), зрештою, й Україна теж не така безпечна для сусідів — взяти хоча б катастрофу на ЧАЕС. Тож ми всі пов’язані одні з одними, і тому мають діяти міждержавні угоди на випадок найрізноманітніших екологічних обставин.

На думку директора Українського науково-дослідного інституту водогосподарсько-екологічних проблем, ученого-еколога, академіка Української академії аграрних наук Анатолія Яцика, вже давно потрібно впровадити басейновий принцип управління — не декларативний, а визначений у рамки водних директиві 2000-го року. Учений апелює до протоколу про «Воду і здоров’я» , який він, за дорученням президента України, у 1999 році підписав у Лондоні.

— Мають бути міждержавні басейнові ради по річках Прип’ять, Дніпро та Десна. Я зустрічався з послом Росії в Україні Зурабовим Михайлом Юрійовичем і передав йому пропозиції щодо утворення таких спільних рад, які б розглядали ці питання, — сказав «Дню» Анатолій Яцик. Завжди треба бути готовим на випадок непередбачених ситуацій, адже у нас є велика річка Дніпро. Ви знаєте, що водні ресурси Дніпра формуються на території п’яти областей Російської федерації, шести областей республіки Білорусь, а в Україні Дніпро протікає шістьма областями...

На думку екологів, щоб зменшити негативний вплив чужих стоків чи найрізноманітнішої отрути, яка потрапляє в річки, на транскордонних річках в Україні треба поставити комплексні пости спостережень за якістю води. «Щоб ми не дізнавалися «лівими» ходами про те, де прорвало», — каже пан Яцик. До того ж, на його думку, має діяти, і раніше діяла, міждержавна служба оповіщення. Служба оповіщення повинна діяти і на Прип’яті, і на Дніпрі, і на Десні, і на Сіверському Дінці, як і на інших річках, які мають транскордонне значення. При чому — не тільки на випадок непередбачуваних ситуацій. Така робота має проводитися постійно, щоб вносити корективи в систему управляння водними ресурсами з урахуванням потреб.

Що принесе Сейм в Україну наразі ніхто точно сказати не може (в прес-службі Міністерства надзвичайних ситуацій відповіли, що це компетенція МОЗу та СЕС). Слід зазначити, що він має протяжність 696 кілометрів з руслом в Бєлгородскій області Росії. Річка протікає територією Курської області Росії, а також територією Сумської та Чернігівської областей України. На території Чернігівської області Сейм впадає в Десну. Ще вчора місцеві інформаційні ресурси Сумщини повідомляли, що стічні води вже дісталися Сумської області.

Під час проведення моніторингу, у річці Сейм біологи зафіксували підвищену дозу концентрації аміаку — нижче за течією від місця аварії. При цьому в річці вже зафіксували випадки загибелі риби. Як повідомляється, першим рішенням створеного оперативного штабу в Росії було зменшення викидів стічних вод у Сейм. Російське МНС закликало жителів Курської області утриматися від купання в річці Сейм і взагалі — уникати відпочинку на березі цієї річки. На думку фахівців, щоб ситуація у річці стабілізувалася, потрібно на очисних спорудах виростити новий шар активного мулу і цей процес може зайняти до трьох тижнів.

На думку ж українських експертів, при такому ставленні держави до екології і до діяльності екологічних відомств і служб, яке є сьогодні в Україні, ризики потрапляння в Україні забруднень з інших країн будуть збільшуватися. Основна роль має покладатися на державу, адже є Міністерство надзвичайних ситуацій, Державне водне агентство, Міністерство охорони здоров’я, в складі якого — центральна санітарна служба. І фахівці усіх цих установ мають працювати злагоджено і систематично.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати