Перейти до основного вмісту

Шедеври художників — знову на Батьківщині

В Україну повернулися 119 картин митців української діаспори
12 березня, 00:00

Про повернення унікальної колекції «День» розповів громадськості першим, опублікувавши 19 лютого статтю голови Державної служби контролю за переміщенням культурних цінностей через кордон Юрія Савчука. Тоді якраз тривала стадія перемовин з Галиною Горюн-Левицькою, колекціонеркою українського походження, громадянкою Канади. Щоб повернути на Батьківщину 119 картин видатних українських художників, вартість яких оцінюють у 850 тисяч доларів, Міністерству культури та туризму України знадобилося майже два роки. Стільки часу пішло не на умовляння колекціонерки, а на оформлення необхідних документів та переправлення цінностей через кордон. З боку Галини Горюн-Левицької якраз не було жодного спротиву, адже все життя вона відшукувала шедеври митців української діаспори ХХ століття, щоб згодом подарувати їх Україні. А нещодавно Президент України нагородив пані Галину орденом княгині Ольги ІІІ ступеня — за збереження української мистецько-культурної спадщини.

Нині полотна Василя Григоровича, Любослава Гуцалюка, Мирона Левицького (чоловіка пані Галини), Василя Хмелика та інших художників експонуються в Українському домі. Звідси виставка помандрує музеями України, а законним власником колекції став Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького. Туди і буде передано цінності на постійне зберігання.

— Усі художники, чиї роботи нині повернуто на Батьківщину, так чи інакше починали працювати в Україні, але життя змусило їх покинути її та проявити свій талант за її межами, — зазначив генеральний директор Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького Ігор Кожан. — Галина Горюн-Левицька збирала цю колекцію свідомо, це не були випадкові речі та випадкові автори. Вона збирала твори тих художників, які у 50-80-х роках були забороненими в Україні, а їхні імена було викреслено з мистецтвознавчої літератури. 1952 року з фондів Національного музею Львова було вилучено та знищено понад чотири тисячі творів відомих українських митців, серед них і тих, чиї доробки знову опинилися в Україні.

Загалом унікальна колекція представляє спадок 20-ти відомих художників України, які працювали в різних мистецьких течіях, техніках та темах (краєвиди, натюрморти, портрети). До найдавніших картин у колекції належить «Алушта. Крим», написана Василем Кричевським ще 1924 року. До рідкісних полотен фахівці зараховують і картину Якова Гніздовського «Квітка» (1974 рік). Усі ці митці працювали і здобували фахове визнання у Європі, Південній та Північній Америці, Австралії, але своєрідним центром колекції стали картини Мирона Левицького — в Україну привезено 77 його робіт.

— Найвідомішою роботою Мирона Левицького вважається праця «Бики при заході сонця» 1960 року, виконана вже в Торонто. Картина наслідувала одну з художніх композицій, яка принесла художнику визнання та успіх на виставці у галереї «Рор Вольмар» у Парижі. Не можна не згадати широко відому «Богородицю», яку зараховують до шедеврів творчості Левицького та сучасного українського іконопису, — розповів голова Державної служби контролю за переміщенням культурних цінностей через державний кордон України Юрій Савчук. — Взагалі Галина Горюн-Левицька купувала праці українців, і тільки те, що їй подобалося. Першим кроком до повернення колекції в Україну стало видання «Збірки Галини Горюн-Левицької» у 2006 році. Саме з нього ми вперше дізналися про існування такої колекції. Після цього була поїздка до Канади для особистого знайомства з меценаткою, але якби не любов пані Галини до своєї малої Батьківщини, яку вона покинула ще у 18 років, нам би нічого не вдалося.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати