Сім «китів» бюджету-2017
Володимир ГРОЙСМАН: «Ключовим питанням для нас є фінансування безпеки та оборони на рівні 5% ВВП»Кабмін внесе в Раду проект чесного держбюджету на 2017 рік вже в вересні. Про це заявив прем’єр-міністр України Володимир Гройсман, відкриваючи учорашнє засідання уряду. «Наш обов’язок внести державний бюджет на 2017 рік у вересні цього року», — сказав він.
Держбюджет на 2017 рік уряд пише, зі слів Гройсмана, за новим підходом: відповідно до пріоритетів розвитку України. Першим і ключовим, як зазначив під час свого виступу прем’єр, є фінансування безпеки та оборони на рівні 5% ВВП.
Другим пріоритетом для уряду на 2017 рік Гройсман назвав дороги.
Третім — децентралізацію. «Нам потрібно зараз зміцнювати місцеве самоврядування, місцеві бюджети», — заявив Гройсман.
Четвертий пріоритет — енергоефективність. «У 2017 році в Україні буде створено Фонд енергоефективності, концепція якого була нещодавно затверджена урядом», — відзначив прем’єр.
Крім того пріоритетом бюджету на 2017 рік, на думку глави уряду, має стати підтримка аграрного сектору. Кабінет Міністрів збирається закласти в статтю витрат 1% надходжень від АПК (а це приблизно 5 мільярдів гривень) на підтримку невеликих фермерських господарств.
Шостий пріоритет — це міжнародна політика. За словами Гройсмана, уряд пропонуватиме парламенту збільшити фінансування українських дипломатичних представництв, а також вже до кінця року утворити повноцінні торговельні представництва України в кожній країні. «Я вважаю, що наш експортний потенціал недорозвинений. Нам потрібні допоміжні структури в кожній країні», — пояснив прем’єр.
І, наостанок, сьомим пріоритетом бюджету на 2017 рік голова КМУ назвав освіту. Окрім переглянути підходи до фінансування дошкільної та шкільної освіти, Гройсман пообіцяв у наступному році збільшити заробітну плату українським вчителям.
КОМЕНТАР
Андрій НОВАК, економіст:
— 5% ВВП на оборону — це не забаганка, а вимушений крок нашого уряду. Україна повинна захищатися від прямої збройної агресії Росії. Забезпечити цю суму можна різними методами: і за рахунок коштів державного бюджету, і шляхом прямої військової допомоги, яку нам надають США, Канада, ЄС... Ми вже отримуємо з 2014 року 300 мільйонів доларів щороку військової допомоги від США. Як мінімум на таку ж суму ми можемо розраховувати і в наступному році, а можливо — й збільшення фінансування.
Що ж до інших пріоритетів держбюджету, то я переконаний що уряд закладатиме оптимістичний розвиток економічної ситуації в Україні. Та й у принципі, усі прогнози як внутрішні так і зовнішні стверджують, що ми матимемо невеличкий ріст ВВП вже в цьому році, а наступного ця цифра, нібито, повинна ще збільшитись. Але йдеться все одно про умовний ріст 1% ВВП. За нашої низької економічної бази цей ріст ніхто з нас — ні громадяни, ні бізнес — не відчує.