Сім світів Святослава Гординського...
Книжка про видатного українського художника й мистецтвознавця побачила світУ Львівському національному музеї ім. Андрея Шептицького презентували книжку авторства поета та громадського діяча Романа Лубківського, фотомитця Василя Пилип’юка та мистецтвознавця Христини Береговської «Світи Святослава Гординського». Видання присвячене видатній постаті в українській культурі — художнику, мистецтвознавцю та публіцисту Святославові Гординському (1906—1993 рр.).
Як зазначали на презентації промовці, жодна визначна мистецька подія в Україні від 1930-х до 1990-х не відбувалася без Святослава Гординського — саме тому він назавжди ввійшов у світ української культури, вклавши в неї колосальні знання та енергію. «Він, як Іван Франко та Кирило Устиянович, закривав собою всі прогалини в культурному та громадському житті України, бо був універсалом», — зазначив під час представлення «Світів» директор Національного музею Ігор Кожан.
«Святослав Ярославович володів тим двигуном, що рухав українське мистецтво, — наголосив Роман Лубківський. — Книжка творилася на великому окриленні, й не як альбом, не як знак певної пам’яті людини українського Відродження — книжка творилась як щось особливо натхненне. Львів може гордитися Гординським, хоча, на жаль, багато з того, що планувалося у зв’язку з ювілеєм і з указом, підписаним президентом Ющенком, не виконано. Зокрема, досі, як було обіцяно, не носить ім’я Гординського Львівський палац мистецтв, досі нема у Львові й пам’ятника Святославові Ярославовичу».
«У книжці представлено сім світів Святослава Гординського — рання творчість, творчість у Парижі, творчість в Америці, на батьківщині, світ родини, світ батярства, світ юності, де він пережив багато моментів спільної творчості з Пікассо та Модільяні — це і є концепція найважливіших етапів життя Гординського, яке ми ділили не за хронологією, не за матеріалом його живопису чи іншим видом його творчості, а за найконцептуальнішими і найбільш хвилюючими моментами його життя», — розповіла «Дню» дослідниця творчості й життя Гординського мистецтвознавець Христина Береговська, яка збирала матеріали для «Світів» у родині митця.
Вдалим концептом назвав «Світи» мистецтвознавець Роман Яців і наголосив, що потенціал Гординського досі не вичерпаний і ще працюватиме на перспективу української культури.
Презентація книжки «Світи Святослава Гординського» відбулася на тлі невеличкої виставки з графіки С. Гординського. Важливо також, що на представлення видання на запрошення Романа Лубківського прибули з Парижа та Бостона дочки Святослава Гординського — Лада та Лариса. За словами Романа Лубківського, напередодні від’їзду з України вони склали листа на ім’я міністра закордонних справ Костянтина Грищенка, в якому повідомили про бажання передати на батьківщину архів батька.
Нагадаємо, що народився Святослав Ярославович у Коломиї в родині викладача Львівської класичної гімназії. Відвідував Берлінську академію мистецтв і курс візантології в Українському науковому інституті (Берлін). У Парижі навчався в академії Жульєна і Модерній академії Фернана Леже. 1931 року повернувся до Львова, де заснував Асоціацію незалежних українських митців (АНУМ) і став редактором її журналу «Мистецтво». Виставлявся на міжнародних виставках у Римі, Берліні, Празі. Перекладав поезію з англійської, французької, німецької, італійської, польської та інших мов. Видав у Львові кілька власних поетичних збірок. На основі аналогій з українським фольклором доводив українське походження «Слова о полку Ігоревім». Опублікував монографії про багатьох українських художників. У часи Другої світової війни згуртував близько 400 художників, видав каталог, який тривалий час був чи не єдиним енциклопедичним довідником про життя і творчість українських митців. 1944 року виїхав за межі України. У Мюнхені заснував Спілку праці українських образотворчих митців. Згодом, переселившись до США, заснував «Об’єднання митців-українців Америки», організував велетенську виставку українських митців-американців і опублікував її каталог — своєрідну енциклопедію українського малярства у Штатах. Автор мозаїк і розписів понад 30 українських церков у різних країнах світу (серед них — великі собори у Вінніпезі, Мельбурні, Мюнхені, Римі). На початку 1990-х років відвідав незалежну Україну.