Схід і захід об’єднає... балет
14 жовтня в Івано-Франківську відкриється Писарівська школа танцю
Як розповів «Дню» художній керівник Донецького театру опери і балету ім. А. Солов’яненка Вадим Писарєв, навесні цього року з величезним успіхом виступав наш театр в Західному регіоні. Ми показали спектаклі «Пер Гюнт» і «Тисяча одна ніч». Публіка дуже тепло зустріла наші гастролі. Глядачі люблять балет і оперу, але сьогодні в західних областях України працює лише Львівський оперний театр. Через фінансові труднощі гастролі проходять рідко, а потреба в класиці у публіки дуже велика. Я радий, що за ініціативою губернатора Івано-Франківської області Михайла Вишиванюка 14 жовтня відкриється Писарівська балетна школа. Ми відрядимо туди працювати двох своїх викладачів. Починаємо з «нуля». Проведемо відбір учнів з першого класу. Школа працюватиме на базі Івано-Франківської філармонії, яка цього року відзначає 75-ліття з дня створення. У будівлі зроблений хороший ремонт, облаштовані класи для репетицій і душові. За десять років навчання діти (7—8 років) вивчать всі ази балетної професії і, хто знає, можливо тут виростуть майбутні зірки світового балету. Нині в Донецьку навчається 120 учнів, а понад 200 наших вихованців виступають за кордоном, на провідних сценах світу. У нас є досвід роботи, і нам не соромно за своїх учнів. Я щиро радію їхнім успіхам, але мене засмучує, що танцівники змушені шукати кращої долі за кордоном, а вдома ми не можемо їм створити гідні умови життя і дати пристойну зарплату. Сподіваюся, що ситуація зміниться, і наші учні будуть своєю майстерністю радувати не лише іноземців, але й співвітчизників. До речі, в середині листопада іванофранківці приїдуть до нас у Донецьк у відповідь з візитом (відбудеться гала-концерт). Радий, що мій проект «Схід — Захід», підтримала дружина Президента України Людмила Олександрівна Янукович. Ми — одна країна, і повинні більше знати один про одного. Ми хочемо об’єднати українську інтелігенцію, відкривати і виховувати танцівників, підтримувати зв’язок із різними регіонами країни. Потрібно замислитися сьогодні про покоління, які житимуть після нас...», — Вадим Яковлевич.
— З 1 по 10 жовтня в Донецьку 17-й раз пройде Міжнародний фестиваль «Зірок світового балету», хто відкриє форум і чому цього року кияни не побачать гала-вистави в нашій столиці?
— Відкриє наш фестиваль вечір, присвячений творчості видатного танцівника Володимира Васильєва, який цього року відзначає своє 70-річчя. У програмі будуть виконані фрагменти балетів, в яких відзначився успіхом екс-соліст Большого театру і його хореографічні постановки. До речі, балетні тапочки майстер ще не повісив на цвях, і в «Шопеніані» він виступить разом із молодими артистами. Можливо, не всі глядачі знають, що Васильєв прекрасно малює, і його картини можна буде побачити в холі театру. Цього року мені не вдалося знайти спонсорів, і до Києва з гала-концертом ми не приїдемо, зате проведемо міні-гастролі учасників фестивалю по Донецькій області, а виступи світових зірок балету можна буде побачити в прямій трансляції в інтернеті.
Крім того, на донецькій сцені виступлять: Ілзе Лієпа, Микола Цискарідзе, Денис і Анастасія Матвієнки, Ян Годовський, Дар’я Хохлова, Владислав Лантратов, Денис Медведєв, Артем Овчаренко, Геннадій Янін,, та інші. Так, Микола Цискарідзе виконає уривок з балету «Пікова Дама». З Німеччини прибудуть Лусія Лакарра і Марлон Діно. З Франції — Мюріель Зюсперрегі, Карл Пакет, Алессіо Карбоне і Ауреліа Белі. З Чехії — Нікола Марова і Майкл Стіпа. З Японії — Такуда Саяка. Чекаємо гостей з Казахстану (Нурлан Конокбаєв), Угорщини (Алеся Попова, Крістіна Кевехазі) та Куби (Вьєнгсі Велдес і Ельєр Бурзак). Також на фесті пройде вечір сучасної хореографії. Цього разу глядачі побачать роботи цікавого київського балетмейстера Раду Поклітару, який спеціально підготував новий спектакль. До речі, глядачі, які не зможуть попасти на прем’єру, мають можливість подивитися балет на двох великих екранах (їх спеціально встановлять на будівлі театру, вони покажуть пряму трансляцію). Цей фестиваль буде потужніший за попередні. Нам дуже допомагають спонсори і меценати, і я їм дуже вдячний. Правда, грошей на гала-концерт до Києва мені не вдалося добути, але, сподіваюся, що коли наступного року ми відзначатимемо 18-річчя фестивалю, то фінанси знайдуться.
— Вадим Якович, ходять чутки, що вас «сватають» очолити Національну оперу України?
— Це лише чутки. Мені і в Донецьку добре, а в Києві (сьогодні) колеги спочивають на лаврах і дрімають в променях слави першої сцени України. Нашому театру є чим гордитися, і я радий, що поступово Донецьк стає містом меломанів, опероманів і балетоманів.