Перейти до основного вмісту

Схоже, що зі створенням Громадського телебачення ми вже спізнилися

19 січня, 00:00

Нагадаємо, що 3 березня минулого року ВР ухвалила закон, що стосується Громадського ТБ і РМ. Однак деякі його положення, зокрема, принципи формування Громадської спостережної ради, заснованої на представництві фракцій парламенту, викликали незгоду Президента, і він наклав вето. Згідно з новою редакцією Закону, до складу Громадської ради повинні входити представники Президента, уряду, Нацбанку, Генпрокуратури, Нацради з питань ТБ і РМ, Антимонопольного комітету, Держкомітету з авторських і суміжних прав, а також всеукраїнських об'єднань. Таким чином, коли раніше ця рада, покликана визначати політику всього Громадського радіо і телебачення, передбачалася чисто парламентською, то в нинішній редакції в ньому домінують інші гілки влади, передусім — президентська.

Ухвалений закон коментує член Нацради з питань телебачення та радіомовлення Микола Княжицький:

— Всі країни, що входять у європейські структури, визнали, що телебачення не повинно бути державним, а тільки громадським або приватним, комерційним. Якщо ТБ керує виконавча влада, це сильно обмежує свободу слова. І суть цього закону — в плавному переході від державного ТБ до суспільного. У новому законі, на відміну від старого, розписаний механізм створення Громадського ТБ і його фінансування.

Але основний конфлікт інтересів тут у іншому. Громадське телебачення можливо в країні, де існує громадянське суспільство і партії, які є більш-менш самостійними. В Україні цього поки що немає. Громадські організації в нас створюються під конкретних лідерів, під конкретне фінансування групами олігархів. Важко уявити собі, як в умовах України працюватиме незалежне Громадське телебачення, оскільки немає дійових громадських механізмів його контролю. Цей закон треба було вводити раніше, коли були сильнішими і парламент, і окремі партії. Тоді б у нас, можливо, не було б такої ситуації на телебаченні, як тепер. Саме тому закон блокували. Крім того, незважаючи на те, що закони приймаються, виконавча влада не поспішає їх виконувати, якщо не хоче. І якщо вона перехопить ініціативу в парламенту — а до цього йде — то це буде просто олігархічне телебачення.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати