Схил розбрату
Як київська громада бореться за пагорби Олександрівської лікарні, де планується зведення хмарочосуЄ різні версії кількості поверхів майбутньої висотки на вулиці Мечникова, 7Б. У ЗМІ зустрічаються дані про 34 поверхи. Місцеві мешканці називають 32 або 35, а Державна архітектурно-будівельна інспекція погоджувала проєкт будівництва на 18. Та жодна з цих цифр, а відповідно, й висот неприпустима в історичній зоні Києва. Максимум, що тут дозволяється, це 27 метрів, тобто не вище, ніж дев’ять поверхів.
Звісно, це не єдине порушення запланованого будівництва. Детальніше про ситуацію «День» дізнавався в місцевої громади, яка днями провела акцію проти появи нової «свічки» практично на землях Олександрівської лікарні.
ПАРОЛЬ «БУДІНФОРМ»
Місце збору активістів — центральний вхід до медичного закладу з вулиці Шовковичної. Локація невипадкова. Зазвичай, щоб проїхати автівкою на територію медичного закладу, треба минути пост охорони та пояснити детально мету свого заїзду. Однак важка будівельна техніка спокійно проїздить повз охоронців та шлагбаум, досить лише сказати «Будінформ», і дорога вільна. Дехто з громади вже перевіряв, як спрацьовує цей пароль для пропуску легковиків.
ТОВ «Будінформ» — це замовник будівництва на Мечникова, 7Б. До місця будівництва справді немає іншого шляху, крім центральної алеї Олександрівської лікарні. З інших вулиць під’їхати не дозволяє гористий ландшафт, щільна забудова та вузька проїжджа частина. Однак мешканці будинків із прилеглої до лікарні вулиці Мар’яненка дивуються: яким чином забудовник отримав дозвіл на проїзд важкої техніки через лікарняну землю?
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»
«Під’їздів до їхньої ділянки як таких немає. І вся важка будівельна техніка їде через лікарню повз церкву та повз корпуси, де проводять надскладні операції, — зазначає місцева мешканка Марина ХОМЧЕНКО. — Ми зверталися з цим питанням до керівництва лікарні, нам пояснили, що «Будінформ» ремонтує їм дощову каналізацію. Ми були на засіданні постійної комісії Київської міської державної адміністрації з питань охорони здоров’я, де теж зазначали про це».
Звісно, громада таким поясненням не довіряє. Бо свого часу зверталися до міської влади з проханням поремонтувати всі дощові стоки в цій місцевості, частково це прохання місто виконало, а потім з’ясувалося, що вони не закріплені на балансі комунальних структур. Якщо ж у лікарні домовилися з забудовником про ремонт стоків за рахунок «Будінформу», то дивно, чому не було проведено тендеру на замовлення та виконання таких робіт? Адже майно лікарні належить до комунальної власності.
Зібравшись на акції біля лікарні, місцеві активісти зазначили, що треба знову звертатися до ДАБІ, щоб та провела перевірку об’єкта. В березні така інспекція вже була. Тоді ДАБІ видала припис про припинення будь-яких робіт на Мечникова, 7Б, доки не будуть усунені виявлені порушення. Інспектори встановили, що за проєктною документацією не передбачається заїзд до об’єкта саме через територію лікарні. Також не було погоджено відповідними інстанціями проєкт ведення будівельних робіт.
«Після припису ДАБІ забудовник притих, а після великодніх свят почали по-новому все робити. Там уже забито десь 20—25 паль, потім вони це заливають бетоном. Нині забудовник стверджує, що всі порушення усунені. Але це не так, — додає Марина Хомченко. — На огородженій парканом ділянці укріплюють схил, так пишуть на інформаційному стенді. Скрізь та всюди вони показують, що роблять це за протоколом, який підписав заступник мера Петро Пантелеєв (у січні цього року на засіданні постійної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій при КМДА було прийнято рішення, що укріпленням схилів на орендованій ділянці займеться ТОВ «Будінформ». — Авт.). Проте вони укріплюють схил, а насправді готуються до будівництва».
БРУДНА ІСТОРІЯ
Один із учасників акції Антон МАЛИШЕНКО додав, що робітники працюють досить активно, з 8-ї ранку до 7-ї вечора. Відчинити вікна для провітрювання — означає весь час слухати гул від техніки. Від будинку, де мешкає чоловік, до будівельного майданчика всього 25 метрів. Разом із ним ми оглянули місце конфлікту. Певно, забудовник так злякався спротиву громади, що змазав зверху паркан мазутом, яким замастився редакційний фотокореспондент, а елементи паркану скріплені арматурою. Крім цього, об’єкт охороняє Управління державної охорони України.
«Коли ми почали активно обурюватися, то проти нас вивели тітушок. Це взагалі нонсенс, що забудовник привозить автобусом тітушок, по обіді в них закінчується робота, їм роздають гроші, ті йдуть, і так упродовж тривалого часу, — розповідає Антон Малишенко. — Якби все було законно, то такого б не було. До речі, в Мінрегіоні лежить частина їхнього проєкту, що треба погодити відхилення від ДБН для будівництва 32-поверхового будинку. Але ми не знаємо, чи це погоджено».
Землю для будівництва товариство отримало ще 2004 року за рішенням Київради про передачу ділянки на Мечникова, 7Б у оренду. Активісти з’ясували, що всі ці роки орендар не сплачував місту гроші за оренду. До того ж договір укладався лише на 15 років. 2007 року прокуратура міста Києва подавала позов про розірвання оренди, але забудовник виграв справу. Апеляцію ж ніхто не готував.
Коли цю інформацію активісти озвучили депутатам Київради, «Будінформ» погасив борги. Хоча по-хорошому Київрада мала б розірвати договір оренди за порушення його умов. Згодом активісти домоглися появи проєкту рішення Київради про відмову в поновленні ТОВ «Будінформ» договору оренди земельної ділянки площею 0,22 га на вулиці Мечникова, 7Б від 13.07.2004 року. Проте на засідання Київради документ ще не потрапив.
ЗАГРОЗА ЗСУВУ
«А розпочиналося все в серпні минулого року. Наш депутат Ярослав Діденко збирав мешканців, казав, що треба ремонтувати дощову каналізацію. Потім з’явилася група чоловіків нібито від якоїсь громадської організації з логотипами Державної служби з надзвичайних ситуацій, — додала Марина Хомченко. — Вони збирали підписи буцімто місцевих мешканців, щоб потім це був аргумент для забудовника, що громада не проти. А в листопаді почали робити дощову каналізацію на території лікарні. Тоді ж почали заходити на нашу територію (про це «День» розповідав у № 217 від 29 листопада 2018 року. — Авт.)».
Як не опирається громада, а на будівельному майданчику продовжуються роботи. Здається, що паркан, який їх ховає, може сповзти вниз, бо схил досить крутий. У Інституті геологічних наук НАНУ кілька років тому визнали схил зсувонебезпечним. Після інспекції ДАБІ забудовник встановив на сусідніх будівлях маячки, але як їх перевіряють і які результати, громаді не розповідають.
«Може, новий будинок і вистоїть, але сусідні будівлі можуть постраждати, — каже Антон Малишенко. — У 1950-х роках, коли прибирали Хрещатик, усе сміття вивозили сюди, сформували тут рельєф, а в 1960-х роках збудували житлові будинки. Там уже склалася якась геологія, а що буде, якщо порушити все це? Схил визнано зсувонебезпечним, але він тримається за рахунок дерев, що на ньому ростуть». Сьогодні територія лікарні частково потопає в деревах, найбільше їх якраз біля об’єкта будівництва. Не факт, що забудовник їх збереже.