Слідча комісія взялася за Одесу
На думку голови комісії Олексія Козаченка, в основі проблеми лежить питання формування собівартості послуг комунальних підприємств. «Всі попередні комісії в основному вивчали методику розрахунку комунальних послуг — сказав він. — Нас же цікавить, за що саме сплачуватимуть мешканці — за реально отримані воду та тепло чи безгосподарність керівництва комунальних підприємств. Наскільки використовуються економічні можливості як окремих комунальних підприємств, так і всього міського господарства. Проблема тарифів має вивчатися в комплексі з аналізом усіх джерел фінансування міського бюджету. Ми не чекаємо на швидкі результати. Буде потрібний час і ретельна аудиторська перевірка господарської діяльності підприємств і міської влади загалом. Для цього комісія збирається залучати вчених і фахівців з інших міст».
Питання підвищення тарифів у Одесі давно вже перейшло з комунальної сфери в соціально-політичну. З кінця січня містом прокотилася хвиля мітингів і демонстрацій. Представники найбільш полярних за ідеологією партій і течій об’єдналися для створення ініціативної групи зі збору підписів за проведення загальноміського референдуму. Кінцева мета організаторів — скасування ухвали про підвищення тарифів і зміщення міського голови і міської ради, яка прийняла цей непопулярний у народі документ. Кроком у відповідь влади стало створення різних громадських комісій із вивчення питань і пропозицій громадян. Але діалогу не вийшло. Зрештою, під тиском громадськості міський голова Руслан Боделан скасував ухвалу про підвищення тарифів на комунальні послуги з 1 березня. Він заявив, що вони почнуть зростати ближче до осені, але не скрізь у 2,5 раза, а диференційовано, в залежності від стану житлового фонду. Але й цей «відкат» не зняв соціального напруження в місті. 22 лютого з ініціативи міської влади було організовано збори територіальної громади Одеси. Вони пройшли в «кращих традиціях». Ті, хто зібрався, продемонстрували «глибоке задоволення» політикою міського голови. Але й тут не обійшлося без казусів. Один із присутніх у залі, 50-річний Семен Абрамович Вайсман у відповідь на нарікання про брак коштів у міському бюджеті, кинув у президію жменю дрібних монет. Його тут же затримали працівники міліції, склали протокол і оштрафували на 50 гривень за дрібне хуліганство.
В одеських подіях останніх місяців брали участь і ряд київських структур. Антимонопольний комітет на чолі з колишнім претендентом на пост одеського міського голови Олексієм Костусєвим прийняв ухвалу зобов’язати міську владу та комунальні тепло- і водопостачальні підприємства повернути борги мешканцям міста за ненадані, але оплачені послуги. У разі невиконання міському керівництву пригрозили порушенням карної справи.
Винести свій вердикт зі спірних питань спробувала урядова комісія, чий приїзд за деякими даними ініціював одеський міськвиконком. Офіційно результати перебування цієї комісії не було оприлюднено. Неофіційно стало ясно — комісія не сказала ані «так», ані «ні».
На цьому тлі навіть проміжні висновки слідчої комісії Верховної Ради можуть зіграти вирішальну роль у політиці регіону. Щоправда, сьогодні серед членів комісії немає повної єдності. І в перші ж хвилини перебування в Одесі вони заявили, що їхня робота не носитиме політичного характеру. Однак інтерес комісії до питань поповнення і витрачання бюджетних коштів навряд чи може вселити оптимізм у місцевих керівників. Тим більше, що на прес-конференції голова комісії Олексій Козаченко заявив, що перед відправкою до Одеси він заручився підтримкою Генерального прокурора і в разі виявлення порушень у діях міської влади, матеріалами вже займатимуться представники не депутатського корпусу, а правоохоронці.