Перейти до основного вмісту

Смерть на «переправi»

29 грудня, 00:00

Міністра транспорту Георгія Кірпу знайшли мертвим на його дачі під Києвом. Така шокуюча звістка облетіла країну в понеділок увечері, відсунувши на другий план навіть дані Центрвиборчкому про підрахунок голосів на президентських виборах.

Мабуть, це одна з найбільш резонансних смертей за роки незалежності України, що стоїть в одному ряду з убивствами банкіра Вадима Гетьмана, народного депутата Євгена Щербаня, а також загибеллю у ДТП лідера Народного руху В’ячеслава Чорновола. Георгій Кірпа був однією з великих фігур політичного й економічного активу країни, які мають контроль над потужними фінансовими потоками. Ще рік тому аналітики обговорювали його як можливого наступника Президента Леоніда Кучми. Останніми місяцями опозиція неодноразово заявляла про залученість Георгія Кірпи до організації й фінансування виборчої кампанії кандидата від влади Віктора Януковича. Що визнавали і друзі, й недруги, то це його високу ефективність на посаді як керівника «Укрзалізниці», так і міністра транспорту. В активі Г. Кірпи — перетворення залізничного відомства на прибуткове підприємство з високими зарплатами для працівників усіх рівнів, пуск ліній швидкісних поїздів, нарешті, будівництво першого в Україні автобану Київ — Одеса тощо. Саме його відомство одним із перших надало допомогу українським прикордонникам в облаштуванні застави на острові Тузла під час однойменної кризи. Водночас Кірпу, щойно він очолив ще «Укрзалізницю», постійно супроводжували масовані кампанії дискредитації.

Офіційні особи з Генпрокуратури та МВС в перші години не коментували подробиць того, що сталося. Як вдалося дізнатися агентству Інтерфакс-Україна від анонімного джерела, Георгія Кірпу знайшли з вогнепальним пораненням в голову, поряд було знайдено пістолет ПСМ калібру 5,45 мм і гільзу. Одразу ж після виявлення тіла на місце виїхали Генеральний прокурор Святослав Піскун, його заступник Віктор Шокін, а також слідча група Генпрокуратури. Генпрокуратура порушила кримінальну справу за статтею 120 Кримінального кодексу — «доведення до самогубства».

Сумніви в тому, що це самогубство, висловили кілька політиків. Народний депутат із фракції «Наша Україна» Олександр Гудима припустив, що в Кірпи могли з’явитися недоброзичливці з табору влади у зв’язку з тим, що під час підготовки до повторного голосування 26 грудня він відмовився надавати транспорт для потреб команди Януковича і почав допомагати з транспортом команді Ющенка. «Великі сумніви» стосовно версії про самогубство міністра транспорту висловив голова парламентського комітету з питань свободи слова Микола Томенко. За його словами, Кірпа був «одним із головних свідків не лише корупційних дій, а й фальсифікації виборів». Народний депутат із фракції СДПУ(О), представник Віктора Януковича у Центрвиборчкомі Нестор Шуфрич, навпаки, припустив, що до смерті міністра могли бути причетні люди з команди Віктора Ющенка. «Відомо, що він мав дуже складну розмову з кимсь із тих, хто хоче зайняти його позицію після оголошення Ющенка президентом», — сказав Шуфрич. Голова комітету Верховної Ради з боротьби з оргзлочинністю та корупцією Володимир Стретович заявив, що серед «колишньої парламентської більшості» знайшлися люди, які намагаються зайняти посаду міністра транспорту і зв’язку України, «продекларувавши свою відданість новому президенту». А екс- міністр транспорту, голова парламентського комітету з питань будівництва, транспорту, житлово-комунального господарства та зв’язку Валерій Пустовойтенко, висловивши співчуття рідним і близьким Кірпи, повідомив про намір ініціювати створення спеціальної слідчої комісії Верховної Ради з розслідування фінансово-господарської діяльності Мінтрансу.

Громадянська панахида за Георгієм Кірпою відбудеться сьогодні у клубі Кабміну з 10.00 до 13.00, поховають його на Байковому кладовищі.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати