Сортувати – готові
Експерти вважають, що вирішити питання культури поводження з відходами можна на рівні ОТГ
Значна частина українців готові відповідально ставитися до поводження з відходами – сортувати сміття, а відповідальність за організацію покладають на місцеву владу. Про це йдеться в дослідженні «Як українці ставляться до сортування сміття», під час якого було опитано 1200 осіб.
- Чинна законодавча база передбачає, що до 2030 року органи місцевого самоврядування повинні розробити дієву стратегію поводження з відходами, в ідеалі мають бути закриті існуючі полігони, які здебільшого вже вичерпали терміни свого використання. На жаль, ситуація стоїть на місці, хоча закон прийнято 2018 року. На регіональному рівні кожне місто виживає, як може. Винятками є невеликі ОТГ і деякі міста. Але кожен українець може зробити внесок у питання поводження з відходами, - сказав голова ГО «Цифрова репутація» Віктор ТАРАН.
Він зазначив, що існує багато міфів про ставлення наших громадян до роздільного збору відходів: що не готові, не вміємо тощо. Деякі з них розвінчало соціологічне дослідження.
- Оскільки українці люблять відповідати так, як від них хочуть почути, ми поставили питання так, щоб отримати більш реальну картину: «Який відсоток сусідів готовий до сортування сміття?» Тому що про сусідів казати легше. Вийшло, що 40% опитаних готові сортувати сміття, чверть не визначилися, - розповів представник компанії Active Group Андрій ЯРЕМЕНКО. – На питання, чи повинні люди, які сортують сміття, сплачувати менше, погодились 50%, близько чверті – не погодились, чверть – не визначилися. Що старший вік, то менше погоджуються. Молоді більш схильні працювати в нових трендах, а люди віком 60+ радше не погоджуються, вважають, що це їх не стосується. Найцікавішим питанням було «Що заважає вам сортувати сміття?», яке ми ставили, щоб дізнатися, люди не схильні брати відповідальність на себе чи кивають на зовнішні проблеми. З’ясувалося, що найбільша проблема, яка хвилює, це відсутність баків для сортування. Окремо на якісних дослідженнях ми бачили й висловлювання про незручність розташування баків. Третина відповіла, що все одно сміття потім змішують і везуть на один полігон, 30% відповіли, що не звикли (про розвінчання подібних міфів нещодавно йшлося в «Дні». - Ред.). Також опитування показало, що в 50% респондентів покращилося ставлення до сортування сміття.
Як показало дослідження, відповідати за запровадження стратегії сортування сміття, на думку опитаних, мають місцеві депутати, місцеві комунальні підприємства, голова ОТГ. Як зазначив СEO GreenAge Артем МИРГОРОДСЬКИЙ, в Україні є три причини, через які повільно просувається роздільний збір сміття. Найбільш глобальна – це нерозуміння шкоди, яку несуть полігони сміттєві, відсутність інфраструктури, що підтверджується дослідженням, та відсутність навичок.
- Мешканці населених пунктів вимагають від будинку, ОСББ, влади наявності контейнерів біля будинку: згідно з законом про відходи така інфраструктура має бути забезпечена органом місцевого самоврядування. На жаль, сьогодні вона часто відсутня або якість не відповідає потребам… Більшість українців не знають, що найбільш небезпечним відходом є органіка: харчові відходи, які, змішуючись з неорганічними, утворюють шкідливі речовини. Ми працюємо за принципом відбору органіки й утворення сумішей сухих побутових відходів, які досортовуються окремо та пропонуватимемо Києву так працювати, - сказав Артем Миргородський. – У Німеччині вже визнали, що обов’язково має бути чорний контейнер для несортованого сміття, і поряд з ним для органіки, сухих змішаних відходів та контейнери для інших фракцій – скло, пластик тощо. Київ генерує 5 млн чорних контейнерів на рік – це неймовірний обсяг: 300 сміттєвозів щодня по два рази їздять на полігони. Наша позиція – максимально швидко запропонувати місцевій владі, власникам бізнесу просту модель поводження з відходами.
Як зазначили фахівці, незабаром у столиці та інших містах, з’являться так звані зелені острівці - зона з розміщеними на ній контейнерами. Тож кожен бажаючий зможе сортувати сміття: на баках будуть відповідні позначки та інформація. До проєкту планується залучити соціально відповідальний бізнес та місцеву владу.
Author
Оксана МиколюкРубрика
День України