Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Спокуса владою

Спікер Мороз обіцяє поповнити коаліційний будинок новими «мешканцями»
06 березня, 00:00

Починаючи з 13 березня — дня старту пленарних засідань у ВР — депутати двох опозиційних фракцій навряд чи будуть голосувати щодо принципово важливих законопроектів в унісон коаліції. Більш того, опозиція, яка раніше могла блокувати прийняття того чи іншого законодавчого акту за допомогою блокади трибуни або електрощитової, тепер має в наявності інструмент набагато дієвіший — президентське вето.

Коаліціанти, судячи з усього, це розуміють і намагаються переманити опозиційних депутатів у коаліційні ряди. Під куполом Верховної Ради буде створена нова коаліція в складі 300 депутатів. Про це нещодавно заявив в ефірі телеканалу ICTV спікер Олександр Мороз. За його словами, це будуть депутати з числа тих, кому «набридла нинішня ситуація». Пан Мороз упевнений, що така коаліція зможе довести до кінця почату конституційну реформу. Голова ВР повідомив, що такі настрої є серед представників опозиційних фракцій — БЮТ та «Нашої України».

Таким чином, рівно тиждень до початку пленарних засідань є в представників більшості у ВР, щоб не відчути на собі всі «привабливості» новоствореного опозиційного тандему БЮТ та «Нашої України». Адже першим кроком об’єднаної опозиції стало звернення до Віктора Ющенка із закликом «вжити всіх заходів для повернення політичного процесу на Україні в правове й конституційне русло». Тобто використати право вето щодо тих законів, які «ухвалюються парламентською більшістю з урахуванням особистих інтересів і не підтримуються парламентськими опозиційними силами». Якщо гарант Конституції піде на умови об’єднаної опозиції, розставляння сил в парламенті може істотно змінитися, а традиція коаліції приймати рішення, незважаючи на думку меншини, кане в Лету. Безперспективними можуть стати й всі законодавчі ініціативи уряду, оскільки будь-який прийнятий більшістю документ Віктор Ющенко просто може не підписати. А допомоги в подоланні вето (як було у випадку із законом про КМУ) від БЮТ, з урахуванням останніх подій, чекати не доводиться.

Тим часом, в істотне розширення коаліції віриться насилу. Навіть якщо від БЮТ до складу більшості перейде так звана група Богдана Губського (приблизно 14 осіб), а від «Нашої України» група Порошенка — Єханурова (близько 30 осіб) про заповітну відмітку 300 коаліціантам доведеться все ще мріяти.

До речі, під час свого недавнього американського турне Юлія Тимошенко вже заявила про спроби підкупу депутатів від БЮТ з метою переманити їх у коаліційні ряди.

На одній чаші терезів — партійна (електоральна) вірність, на іншій — коаліційні важелі влади. Яка з них переважить у свідомості депутатів від опозиції, стане відомо досить скоро.

ДОВІДКА «Дня»

Нині з п’яти парламентських фракцій три (ПР, КПУ, СПУ) входять до складу антикризової коаліції. Парламентська більшість нараховує 237 депутатів, зокрема, від фракції ПР — 185 депутатів, СПУ — 31 депутат, КПУ — 21 депутат. БЮТ і «Наша Україна» нараховують 125 і 79 депутатів відповідно. Для того щоб більшість нараховувала 300 народних депутатів, коаліціантам необхідно залучити ще 63 депутата.

Конституційний склад ВР — 450 депутатів. Проста більшість, необхідна для прийняття законів — 226 голосів, конституційна більшість, необхідна для подолання вето Президента й прийняття конституційних рішень — 300 голосів.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати