Спроба «вкинути» в Одесі три тисячі незаявлених бюлетенів зазнала провалу
Однак стала не перепоні й здійняла тривогу секретар територіальної комісії Тетяна Міщенко, яка зажадала негайного скликання засідання комісії для розгляду «спроби фальсифікації виборів». Принципового головбуха одного з одеських підприємств підтримала більшість членів окружної комісії: телеграму з приводу «інциденту» надіслали до прокуратури та Центральної виборчої комісії, звідки терміново прибув член ЦКВ Валерій Данилюк.
На засіданні виборчої комісії, проведеному 28 жовтня за участю довірених осіб кандидатів у президенти України та міжнародних спостерігачів ОБСЄ, майже одностайно ухвалено: повернути до Центральної виборчої комісії кілька пачок бюлетенів, які на порушення закону «Про вибори Президента України» доставив у службове приміщення голова окружної комісії Є.Чуміль. Оскільки потреби в них не було — надлишок бюлетенів при долученні нових пачок сягнув би майже 10 відсотків. 133 окружна комісія вирішила також передати документи про факт грубого порушення законодавства до Генпрокуратури України.
Ось як прокоментував невдалу спробу «вкинути» у виборчу кампанію тисячі непронумерованих бюлетенів перший Генпрокурор України Віктор Шишкін, що взяв участь у засіданні комісії як народний депутат, на території виборчого округу якого скоєно порушення закону: «За попередніми даними, окружній комісії виділили три з половиною тисячі додаткових бюлетенів нібито «за заявкою». Однак пошуки заявки не увінчалися успіхом. Більше того, як заявила секретар комісії Тетяна Міщенко, що контролює службові відправлення й надходження, заявки про потребу додаткових бюлетенів взагалі не зареєстровано. Під час перевірки обставин порушення законодавства члени окружної комісії встановили, що надійшло півтисячі пронумерованих бюлетенів і 3 тисячі — без номерів, фактично чисті бюлетені. З точки зору Закону «Про вибори Президента України» їх можна вважати «підставними документами», оскільки цим законом передбачено порядкову нумерацію. Я згоден з більшістю членів виборчої комісії, що повернули бюлетені члену ЦВК Валерію Данилюку: справді, навіщо їм ті бюлетені? Справедливі документи-протести подали й представники комуністів, і рухівців — більшості партій. Можна було, звичайно, й «погасити» бюлетені й залишити як доказ зупиненої «спроби» фальсифікації виборів. Але є підозри, що можуть бути й інші кроки, спрямовані на те, щоб якось вплинути на кінцеві результати виборів при підрахунку голосів».
ДО РЕЧІ
Хоч би як склалася ситуація, надалі Президенту Кучмі все одно не уникнути розмови в Верховному суді, повідомив позавчора на прес-конференції голова тимчасової спеціальної комісії з дотримання виборчих прав громадян Олександр Єльяшкевич: «Хоч би на якому місці за результатами виборів перебував Президент, я наполягатиму на розгляді у Верховному суді дій Кучми і людей, яких він призначає», — сказав Єльяшкевич.
Водночас він не виключає, що вибори президента можуть бути визнані недійсними, після того, як Верховний Суд визнає, що під час передвиборної кампанії мали місце порушення законодавства, що вплинуло на хід виборів. Це передбачає ст. 124 Конституції.
У разі перемоги нинішнього Президента на виборах, парламент може розпочати процедуру імпічменту, стверджує Єльяшкевич.