Старе губить молоде...
Чому в Києві «не бачать» небезпечних дерев
Ця парочка чатує на проспекті Перемоги давно — стара висока сосна, що впала на молоде дерево з густою зеленою кроною. Вже мертве забирає сили у живого. Неподалік ще тримається прямо інше засохле дерево — під час нинішніх сильних вітрів стежкою біля нього краще не ходити.
Кілька місяців тому кияни обурювалися топінгом, формувальною обрізкою крони, коли комунальники радикально «обстригали» дерева, по суті, залишаючи стовбури без гілок. А як у столиці поводяться зі старими деревами? Адже вони можуть падати на людей, створювати аварійні ситуації на дорогах. Про це нам розповів експерт Національного екологічного центру України Олександр СОКОЛЕНКО:
— Комунальне об’єднання «Київзеленбуд» має прибирати аварійні дерева. Їх обов’язок — обстежувати такі насадження: дивитися, чи дерево аварійне, старе, має дупла, тріснуте. Дерево, яке може впасти на дорогу чи людей, повинні прибирати. Тож або комунальники погано обстежують насадження, або просто не знають, що є таке дерево. Місто велике і, мабуть, фізично все побачити неможливо. Але якби було звернення від громадян, «зеленбудівці» мали б відреагувати: або приїхати і прибрати дерево, або пояснити у письмовій відповіді, чому це не зроблено. Мені здається, що у Києві взагалі безлад із деревами. Не бачу не те що системної роботи, а взагалі практичних заходів із догляду за ними. І це стосується не лише старих, а й молодих насаджень — будь-яких. Можна побачити, як «зеленбудівці» саджають дерева і як практично всі вони всихають.
От зараз йду Контрактовою площею — вже майже місяць немає дощів, і каштани тут всохли. Квіти розпустилися, але листя всохле, бо дерева ніхто не поливає. І це — центр міста! Та сама ситуація на Хрещатику. Дерева недоглянуті. За такої погоди, як зараз, коли опадів мало, їх ніхто не поливає. Відповідно, вони всихають, їх треба відновлювати і з бюджету виділяються чергові кошти на посадку нових дерев. Виходить, гроші міста летять у трубу.
У цьому випадку проблема скоріше у відповідальності самих жителів Києва і влади, яку ми обираємо. Комунальні підприємства працюють погано, бо немає громадського контролю за їх діяльністю. Допоки таке відбуватиметься, будемо мати ситуації, коли комунальні служби не виконують свої обов’язки. І містянам треба обирати адекватну владу, яка б вирішувала проблеми громади, а не набивала свої кишені грошима.
P. S. «День» подзвонив до «Київзеленбуду», щоб дізнатися, що робити, якщо бачиш аварійне дерево. Геннадій Діхтяр із відділу обстеження зелених насаджень комунального об’єднання пояснив: «Треба звертатися до власника території, до її балансоутримувача. А вже він звертається до нас. Знайдіть власника і змусьте його подзвонити до нас або приїхати і написати заяву на обстеження зелених насаджень».