Перейти до основного вмісту

«Суддя «вчасно» хворіє»

Майже рік триває розгляд справи щодо каплички УПЦ МП біля фундаментів Десятинної церкви. Наступне засідання — 26 березня
26 лютого, 17:13

Наскільки законно працює каплиця Української православної церкви Московського патріархату на території Національного музею історії України, Окружний адміністративний суд міста Києва збирався вирішувати 21 лютого. На засідання з’явилися всі, крім судді Євгенія Аблова. Він раптово захворів. Це вже не перший випадок, коли суддя раптово занедужав. Активісти розцінюють таку хворобливість як затягування справи.

Нагадаємо, навесні минулого року до суду звернувся народний депутат Ігор ЛУЦЕНКО і Національний музей історії України з позовами про визнання незаконною нежитлову будівлю — каплицю на вулиці Володимирській, 2, та про скасування державної реєстрації права власності на неї. Офіційно власником споруди є релігійна громада Української православної церкви — Десятинний монастир Різдва Пресвятої Богородиці в Шевченківському районі Києва.

СУМНІВИ МІН’ЮСТУ

Відповідачами у справі виступають представники Міністерства юстиції, а в якості третьої сторони — Міністерство культури і Державна архітектурно-будівельна інспекція. До речі, ключове засідання мало відбутися ще 10 вересня 2018 року. Тоді підвели представники Міністерства юстиції. Під час розгляду справи представники релігійної громади подали клопотання, щоб суд дав час на ознайомлення з матеріалами справи. Мін’юст просив задовольнити клопотання у повному обсязі, тоді як позивачі та Мінкульт його не підтримали взагалі.

Засідання перенесли на 20 вересня. Тоді знову підніжку підставив Мін’юст. Представники відомства заявили в суді, що не підтримують подання позову із залученням Міністерства юстиції, оскільки держані реєстратори більше їм не підпорядковані. Але у відомстві не заперечили, що насправді є порушення, яких припустився державний реєстратор у ході підготовки дозвільних документів для каплички.

Ще 2013 року державний реєстратор Михайло Сіволін зареєстрував право власності релігійної громади на нежитлову будівлю площею у 133,2 квадратних метра. При цьому в документах, поданих реєстратору, йшлося про три вагончики площею в 60 квадратних метрів. Реєстратор також не взяв до уваги, що йдеться про територію пам’ятки національного значення «Місто Володимира — дитинець стародавнього Києва з фундаментом Десятинної церкви». Щоб поставити там капличку, релігійна громада повинна була отримати погодження від НМІУ, Мінкультури та Київради, чого, звісно, не робила.

«Спочатку в Мін’юсті стверджують, що не визнають позову взагалі. Потім ніби вже визнають, але не повністю. Насправді в міністерстві займаються переливанням з пустого в порожнє, коли кажуть, що не в їхній компетенції вносити зміни до держреєстру. Коли суд визнає неправомірним надання дозволу на будівництво будівлі на території музею, представники Міністерства юстиції можуть звернутися до будь-якого реєстратора, який внесе ці зміни, і так виправити неправомірне рішення», — коментував раніше народний депутат Ігор Луценко.

СУДОВИЙ СЕРІАЛ

Далі суд перетворився на серіал. Так, 9 жовтня, коли було призначено чергове засідання, вкотре захворів суддя Євгеній Аблов. За час його хвороби адвокат церкви-МАФу Ростислав Попович подав клопотання щодо листа першої заступниці міністра юстиції Олени Сукманової, в якому визнано, що капличку було зареєстровано з порушеннями, тобто державний реєстратор не мав права реєструвати право власності на цю будівлю.

Адвокат зазначив, що заступниця міністра не мала повноважень давати такі пояснення. Ростислав Попович попросив суддю відкласти розгляд справи, доки не з’ясуються деталі щодо цього. Таким чином, з’явилося нове адміністративне провадження проти Олени Сукманової. А суддя Євгеній Аблов ухвалив рішення тимчасово зупинити провадження про скасування реєстрації права власності на церковний МАФ на території Музею історії.

22 листопада адвокати Ігоря Луценка і НМІУ подали апеляцію на рішення про призупинення справи. 27 грудня Шостий апеляційний адміністративний суд скасував ухвалу Аблова і направив справу для продовження розгляду до суду першої інстанції. І вже 15 січня суд призначив дату засідання — 21 лютого.

За цей час сталася ще одна скандальна історія: встиг виїхати за кордон єпископ УПЦ МП отець Гедеон (Юрій Харон), який вважався намісником так званого Десятинного монастиря. У повідомленні Державної прикордонної служби зазначено, що 13 лютого співробітники ДПС не впустили в Україну громадянина Юрія Харона. Його виявили під час прикордонного контролю пасажирів рейсу «Франкфурт — Київ» в аеропорту «Бориспіль». З’ясувалося, що пред’явлений ним паспорт громадянина України не є дійсним, крім того, він взагалі позбавлений громадянства нашої держави. Документ у церковника вилучили, після чого його повернули у зворотному напрямку, додають у ДПС.

«ЛЮДЕЙ ХОЧУТЬ ВТОМИТИ СУДАМИ»

Тим часом капличка продовжує працювати, віруючі приходять туди на служби. Як додає активіст Олексій ГОРБАНЬ, увечері МАФ ще й підсвічується, тож депортація отця Гедеона ніяк не вплинула на його роботу.

Олексій Горбань стежить за ситуацією прискіпливо, адже його брат, архітектор Олександр ГОРБАНЬ, разом з колегою Олексієм Шемотюком вважаються зловмисниками, котрі хотіли підпалити двері каплички. 25 січня минулого року архітектори справді були тут, свої дії пояснюють тим, що хотіли привернути увагу до незаконної споруди на території музею. Поліція відкрила проти них кримінальне провадження за фактом умисного знищення або пошкодження майна.

Архітектори пережили арешт, потім звільнення на поруки народних депутатів, але суди проти них досі тривають. Як додає Олексій Горбань, швидше за все, остаточне рішення ухвалять у травні. Адвокати архітекторів вимагають закрити кримінальні справи, порушені проти підзахисних. На думку Олексія, чергова пауза в судах за МАФ також виникла неспроста.

«Для релігійної громади важливо якомога довше затягувати процес. Гадаю, тут є якась корупційна складова, бо вирішити, що державна реєстрація відбулася незаконно, можна доволі легко. До речі, реєстратор Сіволін має багато таких дивних реєстрацій, абсолютно необґрунтованих за документами. Його ніхто буцімто не може знайти, хоча він продовжує працювати на держслужбі, — продовжує Олексій. — А суддя Аблов дуже «вчасно» хворіє, зокрема для представників МАФу, про що стає відомо в день суду. Ми запрошуємо громадян долучатися, вони відпрошуються з роботи, а о 10-й ранку дізнаються про хворобу судді. Це така технологія, щоб цьому судовому засіданню приділялося менше уваги. Людей хочуть втомити судами».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати