Сусідська солідарність
8 грудня у Варшаві відбудеться великий Марш Солідарності з українським народом. «День» дізнався, якими ще ініціативами та акціями Польща підтримує наш ЄвромайданВвечері 5 грудня варшавський 231-метровий Палац Науки і Культури «перефарбували» у кольори національного прапора України. Ініціативна група українців написали листа з подібним проханням до мера Варшави. І Ганна Гронкевич-Вальц ухвалила це рішення. У соціальній мережі очільниця польської столиці написала, що палац стане синьо-жовтим на знак солідарності з українцями.
Кілька днів тому стадіон у Вроцлаві, саме той, на якому проводилися матчі «Євро-2012», засвітився також кольорами українського прапору. За таке рішення проголосували усі депутати міської ради, а ініціювали захід самі поляки — дирекція арени. А у місті Кельце українськими прапорцями прикрасили центральну вулицю та головну площу. Так міська влада підтримала ініціативу громадської організації «Кельце — наш дім».
Ще одну акцію провели журналісти чи не найвпливовішого видання Польщі Gazeta Wyborcza. Вони сфотографувалися з плакатами «Ми з вами!», розмістивши напис на тлі українського прапора.
Інше видання — газета Rzeczpospolita ініціює акцію «Скасуймо візи для українців!». Видання зазначає: «Українці були і є європейцями. Той факт, що їхня країна не є членом ЄС — це лише наслідок трагічної історичної долі цього народу. Сьогодні у нас є шанс усунути цю несправедливість, допомогти їм закріпити незалежність».
До речі, нині у Польщі найбільше обговорюють ініціативу депутату Європарламенту Павла Ковеля — організувати акцію на підтримку відміни для українців візового режиму. «Я вважаю, що ми повинні вимагати в Брюсселя задекларування відміни віз для українців», — каже він. Цю ідею підтримав і голова МЗС Польщі Радослав Сікорський. Хоча обмовився, що за умови виконання певних умов. «Це правильна акція, будь ласка, зверніть увагу, що стосовно країни, котра реформує — Молдови, — Єврокомісія саме це рішення прийняла за день перед самітом у Вільнюсі. Ми підтримуємо звільнення українців від візового обов’язку, але це вимагає реформаторських дій з боку українського уряду». Зокрема, таких, як введення біометричних паспортів.
Але довгострокові перспективи не заважають полякам підтримати Україну вже сьогодні. «У Варшаві з 24 листопада Євромайдан збирається щодня. Тобто це єдиний Майдан за межами України, який є безстроковим, — розказала «Дню» Наталія Панченко, співорганізатор заходів і постійна ведуча варшавського Майдану. — Організатори заявили, що вийшли на протест підтримати тих, хто стоїть зараз на майдані в Києві, і будуть тут (під Посольством України в Польщі) стояти аж до перемоги. У вихідні приходить понад тисяча людей, у будні — кількасот. До нас долучаються поляки, білоруси, турки, азербайджанці, грузини. Приходить багато польських політиків, які висловлюють свою солідарність. Щодня приїжджає велика кількість польських журналістів. Серед тих, хто стоїть на Майдані, в основному студенти і працюючі в Польщі українці, та українці, котрі вже народжені в Польщі. Євромайдани проходили також в таких містах Польщі, як Краків, Ополе, Вроцлав, Познань, Люблін, Щецин, Ряшів. А в цю неділю у Варшаві відбудеться великий Марш Солідарності з українським народом». Він запланований на площі Замковій о 13.00.
8 грудня акція на підтримку України планується й у Вроцлаві. «Вона буде дуже потужною, — говорить представник української громади у місті, Ігор. — Очікуємо понад три сотні людей. Зацікавленість місцевих ЗМІ є. На двох радіостанціях вже були оголошення про наші заходи. Газети пишуть. Усіх запрошують на нашу акцію. Підключаються різні організації. Всі дуже активні. Прийдуть нас підтримати громадяни Білорусії, Росії, Німеччини, Іспанії, Португалії та навіть Камеруну. І, звичайно, Польщі. Обіцяли бути лідери української громади у Вроцлаві. Ми, по-перше, зачитаємо лист підтримки Майдану у Києві. По-друге, подякуємо нашим друзям-полякам за шалену підтримку. По-третє, зачитаємо лист для усіх інших народів, які нас прийшли підтримати. Окрім того ми хочемо власноруч змонтувати ролик, який би показував підтримку українців представниками різних країн».
Окрім того, у міській раді Вроцлава вже ухвалювалось рішення щодо підтримки Євромайдану у Львові. Також Ігор говорить, що біля місцевої міської ради піднімали прапори ЄС, Польщі та України. А студенти з України, які нині вчаться у Вроцлаві, їздять на кілька днів до Києва на Майдан, а також збирають кошти для мітингувальників.