Суто «технічна ротація»
Експерт назвав три критерії, за якими потрібно оцінювати роботу голови НБУ
Верховна Рада почне пленарний тиждень з питань щодо співпраці з Міжнародним валютним фондом та Євросоюзом, а також планує розглянути питання призначення голови Національного банку. Про це розповів на Погоджувальній раді парламенту спікер ВРУ Андрій Парубій.
У вівторок Рада розгляне сім законопроектів щодо соцзахисту військових і займеться питаннями фінансової політики, які важливі для співпраці з МВФ і ЄС.
У середу, за словами Парубія, депутати традиційно працюватимуть над ратифікаціями міжнародно-правових актів, а також є пропозиція почати розгляд питання про запровадження інституту фінансового омбудсмена.
На наступний день, в четвер, депутати нарешті підійдуть до вирішення питання призначення глави НБУ, реформування парламенту — скорочення комітетів, а також на порядку денному будуть питання інформаційної політики.
Вибори голови НБУ вже називають найголовнішим кадровим питанням тижня.
Призначення Якова Смолія, який зайняв пост в.о. глави НБУ після відставки Валерії Гонтарєвої, висить на порядку денному парламенту ще з 18 січня цього року (дата реєстрації проекти постанов Президента №7500 і №7501 — про звільнення з посади голови НБУ Валерії Гонтарєвої та призначення на посаду — Якова Смолія, відповідно). Але жодного разу питання поки в зал парламенту не вносилось, тому що — як завляв депутат від «Блоку Петра Порошенка» Олексій Гончаренко — не було голосів.
Останній місяць партія Президента активно збирала голоси за нового голову НБУ, а сам Яків Смолій за рекомендацією Андрія Парубія зустрівся з усіма парламентськми фракціями.
Щоправда, лідери відразу трьох фракцій — «Опоблок», Радикальної партії Олега Ляшка та «Батьківщина» Юлії Тимошенко — учора заявили, що не голосуватимуть за кандидатуру Смолія.
Лідер радикалів Олег Ляшко назвав Смолія «Гонтарєвою в штанях». А Юлія Тимошенко заявила, що її фракція вимагатиме створити слідчу комісію щодо діяльності керівництва Національного банка. «Це та людина, яка була, по суті, спільником ведення цієї ганебної грошово-кредитної політики, і не можна допускати, щоб це продовжувалось», — дала «свою» характеристику Смолію Тимошенко.
Парубій запевнив, що перед призначенням нового голови НБУ депутати заслухають звіт Валерії Гонтарєвої
Раніше про те, що фракція його фракція не дасть голосів за призначення Смолія головою НБУ заявиви лідер «Самопомочі» Олег Березюк.
«Ми провели зустріч з Яковом Смолієм. Можу сказати, що він професіонал. Але він не вразив нас як кандидат на пост голови НБУ. Найбільше, що нас здивувало. Ми поставили запитання: як ви будете працювати з персоналом, яка буде кадрова політика? Він нам відповів дуже просто: «Я не збираюся звільняти жодного зі своїх заступників», — сказав Березюк.
Березюк нагадав, що в керівництві НБУ «багато одіозних заступників, тому ми не бачимо поки що можливості призначення його (Смолія. — Ред.) на пост голови НБУ».
Фракція «Народного фронту» офіційно про своє рішення щодо кандидатури Смолія не озвучувала. В кулуарах Ради депутат від НФ Андрій Іванчук сказав, що рішення поки немає — фракція зустрічатиметься ввечері. Але — особисто — Іванчук за Смолія.
Щоб стати повноцінним головою Нацбанку, Якову Смолію потрібно зібрати 226 голосів. У БПП — 138 депутатів. Ще 81 може дати «Народний фронт», за умови, що фракція проголосує у повному складі, що, за оцінками політологів, з огляду на останні домовленості між БПП і НФ погоджувати мажоритарників у наступних парламентських виборах, про що повідомляють ряд ЗМІ з посиланням на джерела, — цілком реально. Залишається 7 голосів. І схоже, в БПП їх знайшли. Інакше б і питання не виносили в зал парламенту, та й ціна їх висока — транш МВФ.
КОМЕНТАР
Андрій НОВАК, економіст:
— Перший заступник голови НБУ, який зараз, фактично, розглядається як єдиний кандидат на посаду голови Нацбанку, — не більше ніж технічна заміна «шила на мило».
Безумовно, що перший заступник Гонтарєвої не буде змінювати політику Нацбанку, а продовжуватиме її за вказівками Президента. Тому що і Гонтарєва, і всі її заступники — це глибоко пропрезидентські люди.
Голосування за нового голову НБУ так конче потрібне саме зараз, тому що для того щоб отримати транш від МВФ, і з ним пов’язаний — з ЄС, потрібен повноцінний підписант від НБУ. Виконуючому обов’язки ніхто гроші надавати не буде.
Курс національно-грошової одиниці, рівень облікової ставки і стан банківської системи — три критерії, за якими потрібно оцінювати роботу голови НБУ.
У Гонтарєвої за всіма трьома напрямками — виключно жахливі результати. Підняття кредитної ставки ще більше посилило грошовий голод української промисловості. Цей крок, фактично, унеможливлює кредитування реальних секторів економіки, а особливо малого та середнього бізнесу, який не може кредитуватися в закордонних банків. А «спецоперація банкопад» призвела до втрати сотень мільйонів вкладів, а головний антирезультат — підрив довіри громадян до банківської системи, щоб відновити її, знадобиться не один рік.