«Свідома політика вигнання»
7 червня під будівлею Кабінету Міністрів активісти вимагали узгодити, нарешті, закон про ВПО з урядовою постановою![](/sites/default/files/main/articles/07062016/_kan0081.jpg)
«Гройсман, не треба штампувати переселенців!» — під таким гаслом виступили учасники мітингу. Представники громадських організацій вимагали, щоб на засіданні Кабміну 8 червня урядовці ухвалили зміни до Постанови №509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб», і так привели його у відповідність до Закону «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».
Ще в січні Президент України підписав зміни до згаданого закону, але за п’ять місяців уряд не спромігся узгодити їх з постановами, якими забезпечується виконання норм. Через це тисячі переселенців не можуть отримати пенсії та соціальні виплати. Адже для нарахування допомоги вимагають штамп, який відповідно до нової редакції закону не може поставити жоден орган влади. Відтак переселенці позбавляються прав на всі виплати й отримання адміністративних послуг (більше про цю колізію — в матеріалі «Юридичний казус «зацікавлених органів» у «Дні» № 90 за 26 травня цього року).
«Складно однозначно відповісти, чому виникла така ситуація, — коментує Тетяна Дурнєва, експерт з питань ВПО Інституту суспільно-економічних досліджень. — З одного боку, йдеться про бездіяльність органів влади. Але також мені здається, що це — цілеспрямована політика вигнання переселенців. Адже ми не маємо проголошеної державної політики стосовно жителів непідконтрольних територій і ВПО, натомість є свідоме ігнорування прав людини, проблем, з якими зіткнулися півтора мільйона громадян».
Новий міністр соціальної політики Андрій Рева та міністр з питань тимчасово окупованих територій і ВПО Вадим Черниш в особистому спілкуванні з активістами кажуть, що готові брати до уваги пропозиції громадськості й розуміють нагальність проблеми. «Але один свіжий огірок у банці з розсолом сильно ситуацію не змінить, — продовжує Тетяна Дурнєва. — Є безліч корупційних схем і недоробок попереднього складу уряду, зокрема, це стосується реєстру ВПО та реєстру отримувачів соцпослуг. І оскільки в нашій державі відсутнє гуманне ставлення до людей, отримуємо ситуацію, коли тисячі громадян опинились на межі виживання».