Перейти до основного вмісту

Світовий контекст

16 грудня, 00:00
12 грудня у благодійному концерті в Національній опері України, організованому Фондом Олени Франчук «АНТИСНІД», виступили світові знаменитості — американська співачка Джессі Норман, Національний філармонічний оркестр Росії (диригент Володимир Співаков) і Хор київської Опери.

Твори Бізе, Сен-Санса, Прокофьєва, Равеля і Гершвіна, віртуозно виконані артистами, створили дивовижно теплу атмосферу. Музикантів довго не відпускали зі сцени. Овації, вигуки «браво», квіти... Володимир Теодорович посміхнувся, пішов за лаштунки і повернувся разом з Джессі Норман. На біс вони виконали сумно-проникливу пісню Ріхарда Штрауса «Завтра» (Співаков віртуозно акомпанував на скрипці). Чудовий вечір — думка усіх, кому пощастило побувати на концерті. Глядачами були перші особи нашої держави від Президента України Л. Кучми, членів Кабінету Міністрів до відомих політиків і бізнесменів; діячі науки і культури, дипломати країн, акредитовані в Україні. Усі кошти від продажу квитків передаються у Київський міський будинок «Берізка», в якому живуть ВІЛ-інфіковані діти-сироти. Президент України перерахував у Фонд свою місячну зарплату. А усього зібрано близько одного мільйона гривень.

Цей концерт — приклад того, як Україна вписується у світовий контекст. У багатьох країнах давно зрозуміли, що не можна закривати очі на проблему СНІДУ. Це захворювання не тільки наркоманів і людей, що входять до груп ризику. Сотні дітей народжуються вже ВІЛ-інфікованими. Медики різних країн давно б’ють на сполох: коло хворих зростає, а ефективного засобу проти «чуми нашого часу» досі не знайшли. На жаль, і в Україні СНІД — не дивина, а проблема, яку треба вирішувати.

«Фонд «АНТИСНІД» засновано у вересні цього року. Це благодійна організація, створена не державними структурами, а приватними особами з власної ініціативи і на свої кошти, — підкреслила Олена Франчук, глава Фонду, в інтерв’ю «Дню». — Наша мета — привернути увагу суспільства до проблеми ВІЛ/СНІДу, провести інформаційно-освітні кампанії у пресі, на ТБ, радіо, а також фінансувати проекти, направлені на профілактику і лікування хворих.

СНІД — не чужа і далека проблема, а, на жаль, наша реальність. Про неї не можна забувати, якщо ви думаєте про майбутнє. Ми хочемо підтримати тих, кого торкнулася особисто ця біда, щоб люди, хворі на СНІД, не відчували себе ізгоями.

Нашу ідею підтримали багато людей, і у залі не було вільних місць. Частину квитків ми пустили у продаж, а частину відправляли адресно (політикам, бізнесменам). У листі ми попросили кожного самому визначити: яку суму він готовий внести за квитки, підкреслюючи, що гроші підуть для допомоги хворим дітям-сиротам.

Концерт став справжньою подією у культурному житті Києва. Адже у ньому взяли участь зірки світового рівня — Володимир Співаков і Джессі Норман. Чудово виступили музиканти НФОР і хористи Національної опери України. Завдяки їхній допомозі нам вдалося зібрати близько одного мільйона гривень. Усі гроші передамо у дитячий будинок «Берізка». Нинішній концерт — один iз кроків Фонду у широкій програмі з профілактики і боротьби з ВІЛ/СНІД у нашій країні. Я щаслива, що Володимир Теодорович Співаков є справжнім другом України. Він любить нашу столицю і київську публіку. Завжди із задоволенням приїжджає. Кожного разу він показує цікаві програми. Цього разу він подарував нам зустріч з видатною американською співачкою Джессі Норман».

Володимир Співаков після виступу сказав, що концерт переслідував благородну мету — допомогти хворим дітям. Кожен глядач, купивши квиток чи перерахувавши гроші у Фонд «АНТИСНІД», зробив свій невеликий внесок у одну велику справу. «Діти і любов до них — це прообраз нашої любові до Бога», — підкреслив диригент.

— Співакова я люблю як скрипаля і як диригента, — зізнався Дмитро Гнатюк, співак, головний режисер Національної опери України. — На сцені музикант просто перевтілюється. Стільки майстерності, натхнення! У оркестрі кожен інструмент звучить, а всі разом вони створюють злагоджений ансамбль. Ту музику, яку виконували музиканти, можна слухати кожного дня. Це класика, але мелодії популярні, пізнавані, улюблені слухачами різного віку. Оркестр, співачка і хористи не змагалися, хто з них перший, головний, а виступили гармонійно, і від концерту публіка отримала задоволення.

Уперше в Україні виступила легендарна Джессі Норман. Я чув на своєму віку багато співачок, але голос Норман запам’ятовується. На сцені вона створювала вокальні образи, не вдаючись до допомоги костюмів, декорацій, і була дуже переконлива, як актриса і як співачка. Спасибі організаторам концерту за чудовий вечір. Вони переслідували благородну мету — зібрати кошти, щоб допомогти хворим на СНІД. Ось тільки шкода, що потрапити на вечір могли лише обрані. Я вважаю, потрібні масові акції для молоді, для більшої аудиторій глядачів.

— Чудовий концерт, — не приховував своїх емоцій Посол Франції в Україні Філіп де Сюремен. — Упевнений, що усі, кому вдалося побувати у Національній опері, отримали величезне задоволення за можливість почути велику співачку Джессі Норман і чудового диригента, скрипаля Володимира Співакова.

СНІД — величезна проблема світового масштабу. Тільки об’єднавши зусилля різних людей, можна перемогти цю страшну хворобу.

— Мене переповнюють різні почуття, — зазначила педагог НМАУ Маріанна Карабиць. — Я у захваті від Джессі Норман. З творчістю співачки я добре знайома, викладаю у консерваторії курс «Музики ХХ століття». У моїй аудіо- і відеотеці є кілька блискучих записів, привезених з Америки. На одному з них Норман виконує партію Йокасти в опері-ораторії «Цар Едіп» Стравінського. Чудова співачка, розкішний голос! На цьому концерті Джессі Норман виправдала всі мої сподівання. Звичайно, вік, хвороби дошкуляють співачці, але на її виступі це жодним чином не позначилося. Вона чудово виконала хабанеру з «Кармен» Бізе, прекрасно співала арію Даліли з сен-сансівскої опери «Самсон і Даліла», була дивовижною в інтерпретації пісень Гершвіна.

Творчість Співакова я також добре знаю. Деякі мої колеги разом з ним навчалися у Московській консерваторії. Володимир Теодорович популяризує класичну музику як диригент і як скрипаль-віртуоз. Національний філармонічний оркестр Росії — новий колектив, створений Співаковим за підтримки президента В. Путіна. У Москві музичне життя вирує. Академічне мистецтво там пестять. Я можу тільки побажати, щоб наш Леонід Данилович також підтримував культуру, українському мистецтву цього вельми бракує.

Концерт у київській Опері засвідчив, що сподіватися тільки на допомогу держави не слід. Є різні меценатські форми підтримки. У цьому випадку ініціатива походила від багатих приватних осіб, які думають про майбутнє нашої країни, небайдужі до проблем української культури і допомагають соціально захистити дітей-сиріт.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати