Перейти до основного вмісту

Сигнали Яценюка

Україна розраховує на взаємопрагматичні відносини з Росією
31 березня, 00:00

Схоже, що 3 квітня між Україною та Росією може розпочатися нова ера взаємопрагматичних відносин. Початком цього стане запланована на цей день зустріч у Москві президентів України та Росії Віктора Ющенка і Володимира Путіна, в ході якої буде підписаний План дій Україна — Росія на 2007—2008 рр. Так вважає міністр закордонних справ Арсеній Яценюк, який супроводжуватиме українського президента під час цього візиту. Підписання цього Плану голова українського МЗС назвав першим надзвичайно істотним кроком у реальній діяльності Комісії Ющенко — Путін. Водночас А.Яценюк підкреслив, що «існує один-єдиний підхід в україно-російських відносинах — це взаємопрагматичні та правильно налаштовані прогнозовані відносини». Саме такий підхід, вважає міністр, є дуже хорошим сигналом для поступового вирішення нагальних питань між країнами.

Міністр закликав зняти політизацію щодо питань перебування Чорноморського флоту в Україні. «Існують чіткі дати перебування ЧФ на території України і відповідні міжнародні зобов’язання»,— підкреслив він.

Торкаючись євроатлантичної інтеграції, Яценюк запропонував відійти взагалі від риторики НАТО. «Треба дивитися не на питання вступу в НАТО, а на питання тих реформ, яких потребує Україна», — підкреслив він. Однак уже зараз виникає питання, чи справді Яценюк як людина Президента буде самостійним у своїх діях. А сумніви щодо цього є. Як стало відомо, у міністра може з’явитися куратор від Кабінету Міністрів. За інформацією тижневика «Коментарії», найближчим часом в уряді може з’явитися посада віце-прем’єр-міністра з питань зовнішньої політики, яку отримає колишній міністр закордонних справ Костянтин Грищенко.

КОМЕНТАР

Валерій ЧАЛИЙ, заступник генерального директора Центру ім. Разумкова:

— Перш за все треба мати чітку стратегію взаємовідносин. Але такої сформульованої стратегії поки що немає ні з боку України, ні з боку Росії. По друге, потрібно відмовитися від минулих стереотипів і більш гнучко подивитися на сьогоднішню ситуацію. Наскільки дві сторони готові до нового етапу взаємостосунків — покажуть результати засідання Комісії Ющенко — Путін.

Дуже важливо, що Україна знову звертається до Росії як передбачуваний і відкритий до діалогу партнер, який дотримується своїх національних інтересів і позиції, визначених в українському законодавстві і в двосторонніх угодах з Росією. Перспектива наших взаємостосунків в першу чергу буде залежати від усвідомлення політичними елітами двох країн цінності двосторонніх відносин і незворотності того шляху, який обрала Україна, — європейський і євроатлантичний шлях. Якщо це буде зроблено, то ми залишимо в минулому нереалістичні проекти про реінтеграцію до структур з наднаціональними органами і будемо приділяти більше уваги двостороннім відносинам, потенціал яких невичерпаний до цього часу.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати