Перейти до основного вмісту

Так «реставрують» варвари

Під посольством Росії у Києві нагадали про знищення Ханського палацу
19 березня, 18:38

Люди у масках Путіна та самозваного «прем’єр-міністра» Криму Аксьонова заливають макет Ханського палацу цементом. Так 19          березня під стінами посольства РФ проходив перформанс, влаштований громадською організацією «Крим SOS», меджлісом кримськотатарського народу, «Кримським домом» та іншими активістами.

Ситуація з реальним палацом, який знаходиться в Бахчисараї, по суті, така сама. Минулої осені набула розголосу інформація, що знакова пам’ятка опинилась під загрозою. У зверненні до ЮНЕСКО, підготовленому заступником голови меджлісу Наріманом Джелялом і російським адвокатом Миколою Полозовим, зазначено, що 2017 року, без попередніх наукових досліджень та інших обов’язкових у таких випадках робіт, в окупованому Криму підготували проект реставрації палацу. До проектної групи не увійшов жоден науковець, а генеральним підрядником реставраційних робіт визначили компанію без відповідного досвіду.

Через непрофесійну реставрацію вже демонтовано чимало автентичних елементів палацу, зіпсовані вітражі на вікнах і цінні розписи на стінах. Як зауважують автори звернення до ЮНЕСКО, «зміцнення» споруди бетоном викликало ерозію і тріщини на фасаді. І це не повний перелік пошкоджень. Звернення з вимогою зупинити руйнування Ханського палацу зараз поширюється в інтернеті, його може підписати кожен охочий.

«Роботи у Ханському палаці не припиняються. Певно, тільки тиск міжнародних організацій може їх зупинити, — констатує Ельміра Аблялімова, екс-гендиректорка Бахчисарайського історико-культурного заповідника, ініціаторка акції під посольством РФ. — Разом із цим вдалося закумулювати наші дії з Міністерством закордонних справ України, Міністерством культури, меджлісом з метою вжиття всіх необхідних заходів, щоб припинити ці роботи. Зокрема, МЗС направило офіційний лист про ситуацію з Ханським палацом до ЮНЕСКО».

Ельміра Аблялімова акцентує, що в цьому питанні, на жаль, не може бути швидких рішень. «Зараз ми маємо докласти всіх зусиль, щоб Росія відкрила доступ до Ханського палацу, — продовжує вона. — Тільки моніторингова місія професіоналів — реставраторів, архітекторів тощо — змогла б чітко визначити, що відбувається і що необхідно робити, щоб не втрачати історичну цінність цього об’єкта остаточно».

Як нагадують автори звернення до ЮНЕСКО, будівництво Бахчисарайського ханського палацу розпочалося в XVI столітті. Найдавніші споруди комплексу — Ханська мечеть і лазня «Сари-Гюзель», датовані 1532 роком. Загалом цей історико-архітектурний комплекс є єдиним у світі збереженим зразком кримськотатарської палацової архітектури.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати