Перейти до основного вмісту

«Тарас Шевченко» та інтеграція

30 вересня, 00:00

Вдалий початок справи великою мірою визначається стартовим запливом. Можливо, саме цим принципом керувалися організатори другого українсько-російського ділового форуму, що вперше проходив минулого вікенду в Одесі на теплоході «Тарас Шевченко». Принаймні, очевидними були намагання оргкомітету зробити все, аби історичне судно, збудоване ще у 1966 році, вперше за останні сім років вирушило розсікати хвилі Чорного моря з усіма належними для прийому більш як 300 поважних представників ділових кіл обох держав декораціями. За кілька годин до прибуття почесних гостей форуму наведення лоску на найпрестижніших пасажирських палубах було у розпалі: нашвидкоруч забивалися непридатні для ремонту люки, а коридори в напрямку музичного салону, ресторану та кількох барів вистилалися барвистими доріжками. Як стало відомо згодом, красень-теплохід із патріотичною назвою сніжно-білий лише… з одного боку, — пофарбувати протилежний борт, як пояснили, не вистачило часу. Проте цей факт аж ніяк не вплинув на піднесений настрій учасників «заходу на воді». Тим більше що програма обіцяла бути насиченою. Одразу ж після обіду зареєстровані учасники вирушили в автобусну екскурсію містом міфів (як кажуть про Одесу) із кінцевою зупинкою в дегустаційній залі Інституту виноградарства та виноробства імені Таїрова. А ввечері у ресторані теплохода на честь учасників форуму, серед яких з’явилися офіційні представники політичних кіл Росії та губернатори всіх українських областей (останні, за їх власними словами, прибули «за наказом Президента»), від імені голови Одеської облдержадміністрації Сергія Гриневецького було влаштовано святкову вечерю з плавним переходом в урочистий концерт. Утім, не будемо вдаватися у церемоніальні подробиці.

Офіціоз розпочався наступного дня — в суботу. Спочатку всі учасники пленарного засідання заслухали зачитане заступником глави АП Олексієм Іщенком привітальне слово Президента України та оголошене уповноваженим представником Президента Росії в Центральному федеральному окрузі Георгієм Полтавченком звернення від імені керівника АП РФ Олександра Волошина. Потім слово мав Сергій Гриневецький. У своїй промові одеський губернатор наголосив, що «форум проводиться на тлі подальшого поглиблення інтеграційних процесів на пострадянському просторі», іншими словами — на тлі підписання угоди про Єдиний економічний простір. Зазначивши, що Україна не відмовляється від європейського вибору в довгостроковій перспективі, С.Гриневецький висловився за необхідність лібералізації зовнішньоторгових відносин з країнами СНД, створення єдиного простору з необхідними для цього передумовами — зони вільної торгівлі, ліквідації існуючих бар’єрів для пересування товарів, капіталів і трудових ресурсів.

Але найвагоміші акценти розставили гості із Росії, які, до речі, виглядали дещо впевненішими за своїх українських колег і почувалися справжніми господарями свята. Як відверто заявив глава адміністрації Орловської області Єгор Строєв, зустріч у Одесі проходить під стягом підписаної 19 вересня в Ялті угоди про створення Єдиного економічного простору. «Ця угода, — вів далі російський гість, — нова віха у розвитку відносин між Росією і Україною за принципом «одна країна — один голос». Користуючись нагодою, Строєв нагадав про «головний пункт в рамках ЄЕП: створення у перспективі єдиного наддержавного регулюючого органу». «Хто заважає братам-слов’янам, що мають давні зв’язки, відновити їх на 80 відсотків?», — завершив він риторичним запитанням. Естафету «у кращих традиціях» перейняв екс-віце-прем’єр, екс-міністр фінансів РФ, заступник гендиректора компанії «РУСАЛ» Олександр Лівшиц. Він самовпевнено заявив, що «не можна сісти одразу на два поїзди» і заявив, що «ЄС для України наразі — віддалена перспектива». Водночас серед проблем, які можуть виникнути в процесі створення «єдиної зони вільної торгівлі на місці колишньої єдиної країни», Лівшиц назвав введення єдиного митного тарифу та створення наднаціонального органу регулювання. Реакції із цього приводу з українського боку було не чути. Запам’ятався лише чи то жарт, чи то примовка Гриневецького, мовляв, «якби всі люди були чесними, не було би клятв». На цій ноті, після суто символічного голосування за проект заяви про підтримку ініціатив президентів чотирьох країн, учасники форуму розійшлися по секціях.

Увесь цей час «Тарас Шевченко» впевнено рухався вздовж берегів інтернаціональної Одеси. Більшість присутніх бізнесменів лише спокійно спостерігали за офіційним дійством. Думки учасників форуму — в наступних номерах «Дня».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати