Тариф на опалювання... землі та атмосфери
Житель Дніпропетровська подав до суду на тепломережуВона, на його думку, «опалює вулицю». Про цей казус теплотехнік за освітою Павло Соколянський розповів на прес-конференції. Ще на початку зими він пройшов уздовж теплотраси й зняв на камеру майже кілометр труб з порушеною ізоляцією, тепло з яких йде в атмосферу. Результати своїх досліджень П. Соколянський відіслав до прокуратури, проте правоохоронці переслали їх до міськради, а та, у свою чергу, — до тепломережі на реагування. Зима добігає кінця, але зрушень поки немає. П. Соколянський заявляє, що не платитиме за тепло доти, доки йому не нададуть складові тарифу. Проте тепловики, за його словами, не квапляться оприлюднювати «таємні» дані
Донедавна П. Соколянський справно платив за комунальні послуги, але не мав у своїй квартирі якісного опалювання. Його скарги до комунального підприємства «Теплоенерго», що забезпечує теплом п’ятиповерхівку на проспекті Гагаріна, не давали бажаного ефекту. Зате рахунки на оплату надходили регулярно. «На мої вимоги налагодити опалювання, — розповідає П. Соколянський, — тепловики відповідали, що мені слід звертатися до жеку, але в жеку пояснювали недостатню подачу тепла тим, що тепловики встановили звужуючий пристрій. Абсурд полягає в тому, що тепломережа відповідає за комунікації лише до стіни будинку, а всі внутрішньобудинкові мережі «перекинуто» на жек, хоча тепло я купую в тепломережі й вони повинні відповідати за його постачання аж до батарей. Така система, на мій погляд, веде до безвідповідальності, що дозволяє жеку та тепломережі кивати один на одного. У результаті страждає споживач, який сидить без тепла, але зобов’язаний справно платити».
П. Соколянський демонструє рахунки на оплату, в яких вартість опалювання квадратного метра житла зросла до семи з половиною гривень. «Найцікавіше, — говорить він, — що в усіх чотирьох комунальних підприємств, які постачають тепло жителям Дніпропетровська, різні тарифи. Хоча газ, електрику й воду вони купують за однією ціною. Пояснюють це різними витратами, але чому я мушу оплачувати їхні діряві труби та безгосподарність — мені не зрозуміло. Як колишній працівник тепломережі я знаю, що велика кількість гарячої води уходить у землю, а неізольовані труби віддають тепло в атмосферу». Крім того, до тарифу включається й утримання великого управлінського апарату. «Раніше, — згадує П. Соколянський, — опалюванням Дніпропетровська займалося всього одне підприємство «Дніпротепломережа». Ще одне підприємство — «Облтепломережа» — займалося опалюванням населених пунктів на території області. Але потім малі міста повстали й заявили, що самі займатимуться теплопостачанням. Величезна обласна надбудова залишилася без роботи. Тепер більшість цих людей здебільшого працюють у чотирьох міських комунальних підприємствах Дніпропетровська, що виникли на основі колишньої «Дніпротепломережі»». П. Соколянський вважає, що якщо знову об’єднати чотири підприємства, витрати на утримання управлінського апарату різко зменшаться, отже, можна зменшити і єдиний тариф на теплопостачання в Дніпропетровську. «Те, що це дасть позитивний ефект, — говорить він, — показує приклад Нікополя, де новий мер Руслан Токар об’єднав два комунальні підприємства, що займалися поданням води та очищенням стоків. Це дозволило зменшити тариф на холодну воду майже на чверть».
Непокірний абонент кілька разів звертався до керівництва КП «Теплоенерго», щоб його квартиру відключили від централізованого опалювання та дозволили встановити систему індивідуального опалювання. Проте тепловики стверджують, що зробити це можна, якщо таке бажання виявлять жителі всього будинку. Крім того, комунальне підприємство подало до суду на злісного неплатника П. Соколянського й намагається примусово стягнути з нього плату за теплопостачання. Тому мешканцю нічого не залишалося, як подати на КП «Теплоенерго» зустрічний позов. «Ще 2008 року, — розповідає П. Соколянський, — я знайшов в інтернеті повідомлення про результати аудиту, який проводило КРУ Дніпропетровської області. У ньому говориться про те, що відповідальні особи підприємства, значною мірою, самі винні в неможливості поліпшити результати господарської діяльності. Як наслідок — упущена вигода в частині збільшення доходів і зменшення витрат за два роки становила щонайменше 6 млн. гривень. Називається й такий факт: 127 тис. грн. тепловики сплатили енергозабезпечувальній організації у вигляді штрафних санкцій за фактами порушення цілісності пломб на лічильниках з обліку електроенергії, а також за арифметичні помилки (!) при визначенні кількості спожитої енергії».