Тестування відбудеться за планом
Незважаючи на те, що Верховна Рада поки ще не прийняла закон про зовнішнє оцінювання
Минулого тижня депутати ВР мали прийняти закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо зовнішнього незалежного оцінювання», однак за нього проголосували тільки 222 депутати, тоді як потрібно було 226. Як запевняє міністр освіти та науки України Іван Вакарчук, незважаючи на це, цьогорічне тестування відбудеться за планом, адже існуючої законодавчої бази з питань освіти для цього достатньо, а в одному з законів вказано, що МОН компетентне само обирати, у якій формі проводити вступну кампанію. Тож цьогорічному тестуванню нічого не загрожує, і всі його учасники — понад 460 тисяч осіб — можуть готуватися до початку сесії.
— Цей закон був підготовлений ще минулого року, але ми не подали його Верховній Раді, бо вона б не прийняла нашу пропозицію і це тільки підштовхнуло б суспільство не довіряти новій системі освіти, — прокоментував Іван Вакарчук. — На початку березня завершилася реєстрація учасників зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО). У порівнянні з минулим роком їх трохи менше: понад 461 тисяча, а торік було більш як півмільйона. Це пов’язано з тим, що цього року в Україні випускається на 23 тисячі менше школярів, ніж торік. Ще один чинник — раніше реєструвалися цілими класами, а нині кожен вирішує індивідуально. Серед зареєстрованих учасників оцінювання 70% — це випускники загальноосвітніх шкіл. Зросла кількість випускників попередніх років — їх аж 28% (приблизно 130 тисяч українців), а в 2008 році було лише 16%. Ще 2% учасників ЗНО — це нинішні випускники професійно-технічних навчальних закладів та ВНЗ І—ІІ рівнів акредитації. Це свідчить про те, що українське суспільство уже серйозніше ставиться до ЗНО, воно протверезіло і зрозуміло, що вступ до університету — це не просто так, а йдеться про вибір майбутньої професії. Тому батьки та діти відповідальніше ставляться до цього у порівнянні з минулим роком.
За словами Івана Вакарчука, ще одна особливість вступної кампанії-2009 — результати усіх тестувань буде занесено до одного сертифіката (з кожного окремого предмета, як торік, сертифікати не видаватимуться). Питання з пільгами теж вирішено: вони зберігаються тільки для дітей-сиріт, дітей з особливими потребами, дітей загиблих шахтарів та деяких інших категорій. На відміну від минулорічного тестування, теперішнє не матиме додаткової сесії для тих учасників, хто вчасно не зареєструвався в Українському центрі оцінювання якості освіти. Наголошують, що суспільство треба привчити до дисципліни.
— Якщо з певних причин випускник не може прийти до регіонального центру оцінювання знань і зареєструватися (хворіє чи перебуває за кордоном), замість нього це можуть зробити батьки, дружина або чоловік. Саме так цього року зареєструвалося 1,5% учасників ЗНО, — зауважив директор Українського центру оцінювання якості освіти Ігор Лікарчук. — Якщо випускник не встигає прийти на тестування, йому не лишається нічого іншого, як вступати на другий рік. Ми розуміємо, що до кожного повинен бути індивідуальний підхід, але й громадськість має зрозуміти, що на таких поодиноких випадках не можна будувати державної політики, а проводити заново тестування через одну-дві особи нераціонально.
За словами пана Лікарчука, наразі завершується друк тестових зошитів, яких цього року буде понад мільйон, а до 26 квітня усі учасники ЗНО отримають поштою запрошення на тестування. До його початку лишилося трохи більше як місяць.