Перейти до основного вмісту

Тьмяне срібло збірної

26 лютого, 00:00

Футзал – саме так тепер офіційно зветься гра у футбол 5 на 5 на гандбольному полі із гандбольними воротами. Така версія «маленького футболу» була кілька років тому вибрана ФІФА і тепер разом із пляжним футболом є повноцінною складовою світової футбольної сім’ї.

Слід сказати, що Україна виявилася до цього більш ніж готовою. На момент офіційного утвердження футзалу у нас вже проводився регулярний чемпіонат країни по міні- футболу у двох лігах. Переоцінити внесок у цю справу Геннадія Лисенчука неможливо. Колишній голкіпер сімферопольської «Таврії» зумів свого часу об’єднати ентузіастів міні-футболу, в який у нас реально грає набагато більше людей, ніж у футбол справжній. І по сьогодні Лисенчук є незмінним керівником Асоціації футзалу у складі ФФУ та одночасно тренером національної збірної. Можна по- різному сприймати подібне суміщення — проте результат поки що перевищує всі сподівання.

У понеділок Україна вдруге поспіль стала срібним призером чемпіонату Європи з футзалу. Досягнення для нашого спорту більш ніж вагоме. І нічого, що в офіційний футзал грають далеко не у всіх країнах і грають в нього або аматори, або напіваматори. Навіть за умови, що популярність і масовість футзалу у світі на кілька порядків нижча за власне футбол, досягненню команди Лисенчука не можна не радіти.

Викликає щире захоплення мудрість керівників вітчизняних телеканалів. Жоден з них не показав європейського чемпіонату з футзалу, хоча українці їхали туди фаворитами. І правильно зробили. Бо радіти срібним медалям після повідомлень інформагентств та коментарів у пресі — це одне, а бачити гру на власні очі — зовсім інше. У тих небагатьох любителів, які знайшли трансляцію всього чемпіонату і його фінальної гри на каналі «Євроспорт», приводів для радощів було набагато менше.

Згадався позаминулий рік, коли українці сенсаційно дійшли до фіналу на європейському чемпіонаті у Москві, де зустрілися з іспанцями. Забивши гол у контратаці, наші намагалися за будь-яку ціну втримати результат і... програли. Те ж саме сталося у понеділок в Італії. Граючи з господарями поля, наші були об’єктивно сильнішими і досвідченішими. У перші п’ять хвилин перелякані італійці помилялись ледь не щосекунди. Та наші не поспішали уперед. Збагнувши це, італійці перейшли на нашу половину і не випускали українців з неї доти, доки не забили переможний гол. До цього наші спромоглися лише один (!) раз ударити в отвір воріт господарів поля. І хоч як намагався наш воротар Корнєєв врятувати команду, один з п’ятнадцяти ударів по його воротах відбити не вдалося. На вирішальний штурм збірна України так і не пішла. Не змогла чи не зуміла. А може, не захотіла? Для звіту краще програти мінімально, ніж бути розгромленим, пішовши стрімголов у наступ. Тим більше, що саму гру мало хто у нас бачив.

Отже, вже вдруге українська збірна з футзалу «наступила на горло власній пісні», віддавши європейське «золото». А могли ж! У попередніх іграх наші двічі забивали по сім м’ячів бельгійцям та португальцям, а у півфіналі забили п’ять чехам!

Шкода, але виходячи на високий, майже професійний рівень футзал, принаймні в нашому виконанні, втрачає чи не все, за що ми з дитинства любимо «маленький» футбол. А любимо ми його за простоту і цікавість, за те, що команди можуть забити багато м’ячів, а найменша грубість суворо карається. У порівнянні з тим міні-футболом, в який грали «піонери» цієї справи на початку дев’яностих, нинішній футзал є досить нудним видовищем. Гравці «приклеюються» до суперників і не дають ступити кроку. Оборонятися на маленькому майданчику з маленькими воротами легше. У вирішальних іграх нашого чемпіонату команди грають тепер приблизно так, як грала збірна в понеділок проти італійців — головне не дати зіграти супернику.

А може, на наших гравців вплинули понад шість тисяч уболівальників — аудиторія для вітчизняного футзалу неймовірна. Ті ж самі іспанці та португальці, яких ми випередили «на Європі», звикли у себе вдома грати на заповнених вщерть багатотисячних аренах, а для ігор українського чемпіонату — сотня-друга глядачів вважається великою аудиторією. Майже не показує наш футзал і телебачення. Тож грають наші майстри у внутрішньому чемпіонаті не стільки для глядачів, скільки для спонсорів. Звідси і видовищність.

Якщо навіть за таких умов Україна стала другою в Європі, то що було б, якби футзал був не тільки «сімейною справою» Геннадія Лисенчука, коли б «малим футболом» опікувались хоч на десяту частину так, як футболом звичайним? Початок покладено. Більшість українських «збірників» грає за донецький «Шахтар». Слово за конкурентами.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати