«Три кити» лікування діабету
Для боротьби з хворобою експерти просять державу поліпшити діагностику, профілактику та просвітництвоЗа даними ВООЗ, сьогодні у світі кожна десята людина хворіє на цукровий діабет. У 2016 році від хвороби померло 1,6 мільйонів осіб. Відомо, що хворі на цукровий діабет — у першій групі ризику серед тих, хто захворів на ковід.
— Цукровий діабет належить до глобальних медико-соціальних проблем. Це пов’язано не тільки із зростанням захворюваності на всій планеті та в Україні, а й із надзвичайним зростанням рівня ускладнень від нього, які призводять до втрати працездатності, — пояснює президентка Міжнародної діабетичної асоціації в Україні Людмила ПЕТРЕНКО. — Хворі рано отримують інвалідність. В Україні наприкінці 2019 року хворих на цукровий діабет налічувалось 1,3 мільйона осіб, з них 10 тисяч — діти до 18 років. Із всієї кількості — 200 тисяч — інсулінозалежні, решта — з діабетом другого типу. Дослідження компенсації діабету показало, що якщо у 2013 році було 25% компенсованих, то сьогодні — лише 15%. Це означає, що хворі дуже рано втрачають працездатність. Понад 50% зареєстрованих хворих нині не мають компенсації цього захворювання, у них рано прогресують ускладнення. Коли ми зробили реєстр — запровадили систему реімбурсації — побачили, що не серцево-судинні захворювання стоять на першому місці серед ускладнень від діабету, а ампутація нижніх кінцівок, і це дуже сумно... Також ми маємо велике зростання в Україні захворюваності у дітей до шести років. У більшості з них немає генетичної складової, тобто — це нові носії цього захворювання.
Людмила Петренко розповіла, що коли в Україні почалася пандемія ковіду, в аптеках стало важче знайти інсулін — кошти в регіони почали надходити нерегулярно. Представники громадськості та лікарі просять владу сьогодні звернути увагу на людей у цій групі ризику. У МОЗ уже мав бути розроблений план дій, щоб робити, аби вчасно надходили кошти на ці потреби, наприклад, із «коронавірусного» фонду.
Від держави хворі на діабет очікують більшої уваги до проблеми. Зокрема, просять зберегти реєстр хворих, більше працювати над профілактикою, діагностикою і лікуванням, аби потім не витрачати кошти на виплати по інвалідності.
За оцінками Міжнародної діабетичної асоціації, сьогодні в Україні бракує інформаційної роботи з населенням, треба доносити громадянам, що потрібно змінювати спосіб життя.