«Тривожний сигнал»
Чи правильно Україні погоджуватися на тет-а-тет переговори з Росією?Україна учора сіла за стіл газових переговорів тет-а-тет із Росією. Як повідомив журналістам міністр енергетики та вугільної промисловості України Юрій Продан, зустрічі без європейців зажадала саме російська сторона. «Сьогодні переговори тривають, вони проводяться в двосторонньому форматі, оскільки російська сторона відмовилася їх проводити в тристоронньому форматі», — пояснив міністр. Чому для росіян так принципово було не бачити за столом переговорів європейців — міністр не пояснив і не прокоментував, чи вигідним, на його думку, цей формат є для України і чому ми на нього пішли, адже раніше, коли чинна влада ще була опозицією, вона критикувала уряд Азарова і президента Януковича за «інтимні» зустрічі щодо газу з Кремлем та «Газпромом».
Експерти ж згоду України на двосторонній формат переговорів із Росією називають грубою неприпустимою помилкою і навіть злочином проти держави. «Ми категорично неправильно зробили, погодившись, щоб Європа вийшла з переговорного процесу. Росія давно домагається, щоб у розмові з нашою владою не було жодних посередників — читай свідків. Бо в таких двосторонніх переговорах Українська держава завжди залишається у програші. Це стосується які газу, так і інших питань. Та й, зрештою, ми — у стані війни. Я не пригадую, щоб колись жертва проводила переговори з агресором без третьої сторони», — зауважує в коментарі «Дню» екс-уповноважений президента України з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан СОКОЛОВСЬКИЙ.
Експерт воліє не вказувати «вголос» на причини, які, на його думку, примусили український урядовий блок змінити тактику в переговорах з РФ, але доволі промовисто натякає на них. «До минулої п’ятниці у нас була дуже сильна позиція. На те, що вчора люди в нашій владі пішли фактично на змову з РФ, є причини. Я не хочу вголос говорити те, що я думаю. Скажу лише, що це неприємний і тривожний сигнал. Червона картка, — говорить пан Соколовський. — Я б, звичайно, не ставив знак рівності між окремими людьми у владі й усією владою. Це не є одне ціле. Я не виключаю, що навіть у сьогоднішній владі є п’ята колона».
Соколовський переконаний: той, хто від імені України веде «інтимні» переговори з агресором та ще й вирішує перерахувати йому гроші, є посібником агресії та вбивств в Україні. «Якось абсурдно це виглядає, що ми перераховуємо гроші РФ, яка потім на ті гроші посилає сюди БТРи та КАМАЗи зброї, і вбиває наших громадян», — обурюється він.
На думку Соколовського, говорити із росіянами ні про що не можна до тих пір, поки не вирішаться основні питання: «Де Крим?», «Де Донбас?». «От коли росіяни звільнять наш Крим, тоді можемо з ними говорити. А до того які можуть бути розмови? Про що? Хіба що ми чогось із вами не знаємо», — говорить експерт.
Натомість у ЄС спокійно сприйняли те, що Росія виштовхала їх з-за столу газових переговорів. Жодної обурливої заяви за вчора не прозвучало від європейських політиків. Хоча, здавалось би, європейський споживач -повноправна сторона процесу врегулювання газового питання між Україною та ЄС, адже від того, як і чи порозуміються взагалі Київ та Москва, залежить, чи не замерзне цієї зими Брюссель. Тому Європу мало би щонайменше обурити, що її так нахабно просять «закрити рота й вуха».
На звернення «Дня» до офісу єврокомісара з енергетичних питань Гюнтера Еттінгера нам відповіли цитатою з офіційної заяви у вівторок, в якій перерахунок Україною грошей Росії за спожитий газ подається як суттєвий прогрес і успіх і що поки тривають «переговори» Україна обіцяє не йти у Стокгольм, а Росія — переводити її на передоплату. Представник прес-офісу єврокомісара з питань енергетичної безпеки Ніколь Боксталлер запевнила нас, що ЄС і надалі є посередником у врегулюванні газового питання між Україною та Росією. І зустріч у тристоронньому порядку обов’язково відбудеться. Щоправда, невідомо коли.
Нещодавно одіозний український олігарх Дмитро Фірташ дав інтерв’ю німецькій газеті Die Welt. Відповіді бізнесмена досить компліментарні щодо Росії. Та є там одна фраза, яка, з огляду на обрану тональність, виглядає дивно, але справедливо. «Я хотів би дати українському прем’єр-міністрові пораду — висунути Путіну свою умову: поверніть нам Крим, і ми оплатимо борг за газ. Якщо Росія перекриє вентиль, то автоматично відбере у себе доходи в розмірі 300 мільярдів доларів на рік. Ми не проти платити. Але у нас відібрали територію. От якщо ви відберете у мене будинок, я що, повинен далі платити за світло і газ?» — сказав Фірташ. Арсенію Петровичу, може, прислухаєтесь до поради?