«Цей конвеєр треба зупинити»
У вихідні українські міста протестуватимуть проти цирку з тваринами![](/sites/default/files/main/articles/24012018/11cirk.jpg)
«Вікова історія, бажання творити, прагнення експериментувати нарівні зі світовими зірками міжнародної арени роблять Національний цирк України центром дозвілля і захопливих вражень як для дітей, так і для дорослих», — ідеться на сайті закладу. Проте чомусь у столичному державному цирку ніяк не наважаться відмовитися від тварин. Назва нової програми, яка починається 25 січня: «Слон та смугастий рейс» — промовляє сама за себе. «Глядачам обіцяють виступ бенгальських тигрів та інші збочені номери із замученими тваринами, — пишуть у «Фейсбуці» активісти, які 27 січня вийдуть протестувати проти нового шоу в Києві. — Таким чином Національний цирк продовжує не тільки катувати звірів, а й порушувати закон, згідно з яким в Україні заборонено перевезення диких тварин для циркових вистав. Після звернень зірок, публічних діячів і тисяч українців, котрі виступають за цирк без тварин, у самому центрі Європи триває це неподобство».
В інших державних цирках нові програми також будуть із залученням чотирилапих артистів. Ось таку «Магію цирку» обіцяють у Харкові: «Кумедні собачки, дресировані спритні кішки, Зорро на граціозному коні, поні та веселі мавпочки». Тож цими вихідними активісти з ініціативи UAnimals разом з іншими зоозахисниками влаштовують протести біля всіх державних цирків у підконтрольних Україні містах (державний цирк є і в окупованому Донецьку). Так, 27 січня ці акції пройдуть у Києві, Харкові та Кривому Розі, 28 січня — в Одесі, а 3 лютого — у Дніпрі й Запоріжжі.
«На сьогодні найважливіше — сама акція як прояв думки громадськості, яка хоче, щоб цю проблему дійсно вирішили, — коментує Олександр ТОДОРЧУК, засновник ініціативи UAnimals. — Останнім часом було дуже багато відповідних петицій і зустрічей з представниками державної влади, про цю проблему вони чудово знають і просто не хочуть її вирішувати».
Державні цирки підпорядковані Міністерству культури. Олександр Тодорчук переконаний, що за бажання відомство могло б розв’язати це питання, але поки займає пасивну позицію. Активісти зустрічалися з міністром культури, пропонували шляхи можливого розв’язання проблеми, але наразі жодних активних дій відомство не вживає.
«У цирків практично немає тварин у власності, це приватна власність дресирувальників. Тому коли мова заходить про майбутнє тварин, треба розуміти, що потім треба домовлятися окремо з кожним власником, щоб тварин передавали до реабілітаційних центрів, — каже Олександр. — Якщо глобально, то для найбільш поступового розв’язання проблеми, як мінімум, треба починати із заяви Міністерства культури про поступову відмову від експлуатації тварин у цирках. По-друге, вже зараз можна заборонити отримання цирком на баланс нових тварин. Ті, які є, — вже є. Але цей конвеєр не зупиняється, і потрібно зробити це й протягом кількох років поступово виводити номери з тваринами. За цей час можна знайти місце, де перереєструвати ту чи іншу тварину, і цей потік зменшуватиметься».
Та сьогодні жодних кроків для м’якої відмови від виступів тварин не робиться. «Залучаються нові тварини, більш того, є багато гастролерів. Якщо прибрати їх із шоу в державних цирках, то десь половина програм з тваринами просто зникне, і за рахунок цього можна залучати інших артистів: жонглерів, акробатів тощо, — додає Олександр Тодорчук. — До речі, за всіх конфліктних ситуацій шоу, які цирк «Кобзов» робить без тварин, отримують багато хороших відгуків. Глядачі кажуть, що вони цікавіші, ніж ті, які з тваринами. Це інший вид цирку, не менш захоплюючий».