Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Цінові «рекорди» і вибори

У жовтні інфляція «стихне» до 1,5%, прогнозують експерти
12 жовтня, 00:00
«ГІРКО НА ДУШІ» / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

«В магазин страшно заходити. Ціни просто скаженіють на очах, — скаржиться літня жінка, розраховуючись на касі в супермаркеті. — З 50-ма гривнями нічого до магазину заходити». Таку споживчу реальність днями узагальнив Держкомстат України, який у вересні зафіксував зростання споживчих цін на 2,9%. Минулий місяць став найбільш інфляційним вереснем, починаючи з 1998 року, додають автори статті «Експрес-оцінка інфляції», оприлюдненої на сайті Національного банку України. Звідки такі цінові «рекорди», адже восени багато харчів традиційно дешевшають через появу на ринку сільськогосподарської продукції нового врожаю?

На думку керівника аналітичного підрозділу групи компаній «Інвестиційний капітал Україна» (ICU) Олександра Вальчишена, зростання цін, у першу чергу, зумовила нетипова засуха, яка призвела до зниження врожаю в Україні. Саме фактор неврожаю змушує виробників закладати в ціну харчових продуктів додаткову вартість, вважає старший економіст та член наглядової ради «CASE Україна» Володимир Дубровський. Так, через недобір зерна виробники м’яса збільшують ціну на свій товар, бо корми подорожчали в середньому на 30%.

Натомість міністр агарної політики України Микола Присяжнюк зростання цін називає інструментом проведення політичних кампаній в рамках підготовки до місцевих виборів. «Ми цей виклик розуміємо і готові до нього», — заявив він днями. За словами Присяжнюка, причин для харчової паніки зараз немає, бо в країні зібрано десять мільйонів тонн продовольчої пшениці (річна потреба для задоволення внутрішнього споживання становить п’ять мільйонів тонн на рік), ячменю — 8,7 мільйона тонн (потреба — 200 тисяч тонн), кукурудзи — 10,6 мільйона тонн (потреба — 150 тисяч тонн), гречки — 168 тисяч тонн (потреба — 135—140 тисяч тонн). «Об’єми виробництва сільськогосподарської продукції для підтримання продовольчої безпеки України є в повному обсязі. Проблем немає», — підсумував міністр.

Однак обіцянкам, схоже, пересічні українці вже не довіряють. «У серпні 2010 року індекс споживчих настроїв обвалився одразу на 12,7 пункта до позначки в 73,7. Це означає, що споживчі настрої більше ніж 60% населення України песимістичні», — говориться у підсумках дослідження Міжнародного центру перспективних досліджень та компанії GfK Ukraine.

Тим часом, експерти прогнозують поступове заспокоєння цін на харчі. «Інфляція в жовтні стосовно вересня «стихне» до 1,5%, бо певні групи товарів у продуктовій корзині споживача вже «вистрелили». Тому за підсумками цього місяця слід чекати на цінове стихання», — прогнозує Вальчишен.

На думку ж Дубровського, в жовтні ціни найбільше зростуть на «комуналку», бо опалювальний сезон розпочався, а вартість енергоносіїв для населення подорожчала.

Загалом же, за оцінками опитаних «Днем» експертів, на кінець 2010 року показник інфляції становитиме 12—13%. Щоб вкластися в ці межі та не допустити чергових цінових «рекордів», експерти радять владі відмовитися від адміністративних методів регулювання економіки та перейти на ринкові. Зокрема, Дубровський пропонує збільшити дотації сільгоспвиробникам на окремі види продукції та вчасно їх виплачувати, при потребі проводити товарні інтервенції з державного резерву. «В загальному ж плані, щоб ціни не зростали, потрібно боротися з монополіями. При цьому вживати заходи для руйнування монополій на шляху їхнього утворення від виробника до споживача — на різних ланках виробництва», — підсумовує експерт.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати