Туберкульоз не відступає
Щороку в Україні реєструють 30 тисяч нових випадків небезпечної хворобиУчора минув Усесвітній день боротьби з туберкульозом. В Україні найбільш поширена ця хвороба була і залишається на Донбасі: 15% всіх хворих на недугу проживають саме там. Ситуацію ускладнює те, що військові дії на сході «збили» графіки вакцинації та лікування хворих.
За даними Міністерства охорони здоров’я, щороку в Україні виявляють 30 тисяч нових інфікувань туберкульозом. За оцінками фахівців, близько 25% випадків не виявляються взагалі. Тому в державі спостерігаються тенденції до наростання кількості пацієнтів з мультирезистентним туберкульозом, тобто стійким до антибіотиків.
«Сьогодні в Україні є всі препарати для лікування туберкульозу, а саме лікування безкоштовне. Цього року закупівля препаратів проходила через міжнародні організації. Завдяки цьому ми отримали фантастичну економію коштів, що становила до 60%. Так нам вдалося закупити в рази більше препаратів», — розповів міністр охорони здоров’я Олександр Квіташвілі.
Експерти вважають, що в Україні багато спеціалістів для ефективної роботи і є ресурси, які треба переорієнтувати на пацієнтів. «Ми підрахували, що більшість коштів із державного бюджету йде не на лікування хворих, а на утримання великих лікарень, 50% з яких не відповідають вимогам інфекційного контролю. Коли пацієнт туди потрапляє, він наражається на ризик інфікуватися мультирезистентним вірусом, — пояснює директор Українського центру контролю за соціально небезпечними захворюваннями МОЗ України Наталія Низова. — За останні п’ять років ми скоротили 24% ліжок від кількості, яка була на початку, і якість лікування не погіршилася».
Олександр Квіташвілі каже, що сьогодні в МОЗ України працюють над програмою боротьби з туберкульозом у країні на період з 2017-го до 2022 року. Як зазначають експерти, зараз в Україні особливо важливо «достукатися» до найуразливіших груп пацієнтів з туберкульозом — це громадяни, які крім туберкульозу мають наркозалежність або супутні хвороби, такі як гепатити чи ВІЛ.