Тиха бухта, гучна загроза
Рік, що минає, ознаменувався для Коктебеля закінченням реставрації набережної. Тут, перед Будинком-музеєм Макса Волошина, встановили фонтан. Влiтку на відкритому повітрі пройшов фестиваль джазу — ще одна «родзинка», нова риса вигляду старого курортного селища. У Коктебелі цього року відпочило близько сорока тисяч чоловік. За даними Мінкурортів Криму, з початку року по початок листопада на півострів прибуло 5,8 мільйона чоловік. Четверта частина курортників обрали для відпочинку Феодосійський регіон, у тому числі Коктебель.
У Коктебеля за всю його курортну історію формувався свій неповторний образ: він пов’язаний, передусім, з ім’ям поета і художника Максиміліана Волошина, якого називали «генієм місця», охоронцем усіх найкращих традицій. У його будинку (до речі, Будинок-музей відзначив сторіччя. — Авт. ) як до, так і після революції збиралася творча інтелігенція. Від Михайла Булгакова до Олександра Гріна, від Миколи Гумільова до Марини Цвєтаєвої. Створення історико-культурного заповідника дозволило наблизити початок не тільки давно очікуваного необхідного капітального ремонту, а й справжньої інтелектуальної реконструкції Коктебельського курорту. Для цього необхідно злиття і комплексне використання всіх потенційно курортних об’єктів. Серед них — заповідник Волошина, Карадагський заповідник, Тиха бухта, яка є невід’ємним географічним феноменом усього природного комплексу. Приємно усвідомлювати, що інтерес інвесторів до Коктебеля постійно зростає. Як розповів директор Коктебельського республіканського еколого-історико-культурного заповідника «Киммерія М. Волошина» Борис Полєтавкін, у серпні 2003 року Внєшторгбанк Російської Федерації, за дорученням Президента Росії Володимира Путіна, передав Будинку-музею М. О. Волошина в Коктебелі 30 тисяч доларів США. У серпні нинішнього року Будинок-музей отримав від Внєшторгбанку Російської Федерації ще 50 тисяч доларів США. З державного бюджету України Будинку-музею було виділено 400 тисяч гривень. Всі ці гроші використано для перетворення музею на сучасний меморіальний комплекс, що охоплює великий географічний простір до Старого Криму включно.
Коктебель не уявляється без Карадага — колишнього вулкана Юрського періоду, який має в своєму розпорядженні унікальну флору і фауну. Тут можна знайти 96 видів лишайників, 1690 видів квіткових рослин, 12 тисяч видів комах, тут багато рідкісних тварин, мешканців підводного світу. І той факт, що цей природний унікум і сьогодні ще існує, свідчить про ефективність охоронної діяльності заповідника. Адже в радянські часи він уже став об’єктом розграбування. Щоб врятувати Карадаг, двадцять п’ять років тому було створено заповідник. Тепер сюди можна пройти тільки з провідником і тільки екологічною стежкою.
За останні роки курортний вигляд Коктебеля сильно змінився. Основних здравниць всього три — «Будинок творчості письменників», пансіонат «Блакитна затока», турбаза «Примор’я». Коктебель відрізняється від інших курортних селищ ще й тим, що переважаюча частина відпочивальникiв тут — «дикуни». І якщо у кожної здравниці свій пляж, то «дикунам» залишився усього шматочок пляжу в районі колишньої рятувальної станції, яка тепер також перетворилася в ресторанний комплекс. Та ще Тиха бухта…
Бухта названа Тихою тому, що навіть у негоду тут немає того хвилювання моря, як у самому Коктебелі. Бухта перетворилася на «заповідник» для любителів спокійного і тихого відпочинку. Однак зараз, коли потік «диких» туристів стає все інтенсивнішим, антропогенні навантаження на Тиху бухту стають все більш руйнівними для природи. Влітку вона нагадує стоянку людей палеоліту — вогнища, кістки, сміття, і повертає в сучасність тільки натовп автомобілів. Місцева влада давно вже ставила питання про те, щоб зробити Тиху бухту заповідником. Як свого часу Карадаг. Це питання стало особливо гострим останнім часом, коли претензії на бухту розширилися. І оскільки трапилося так, що реального плану освоєння Тихої бухти у держави немає, з’явилася загроза тривіальної забудови її та створення ще одного селища репатріантів. Таким чином, антропогенне навантаження на унікальну природу Тихої бухти стає не тільки великим, а систематичним і комплексним: у такому випадку сюди буде проведено трубопроводи, а значить порушено цілісність поверхневого шару землі, буде вирито фундаменти, встановлено потворні стовпи ліній електропередач, газопроводів, унікальні рослини винищуватимуть шини великовантажних автомобілів. Нині кілька сот сімей кримських татар вже розпочали самовільно завозити сюди будівельні матеріали, хоч питання про її перспективи ще не вирішено.
Тим часом кримський уряд намагається рухатися відразу двома шляхами. З одного боку, як свідчать представники робочої групи, створеної для вирішення земельної проблеми на території Коктебельської селищної ради, Гульнара Сайфутдінова та Наріман Суїнов, ще 18 червня цього року було видано доручення голови Ради міністрів Криму, що регламентує «коректування генплану розвитку селища Коктебель і розробку проекту землеустрою щодо зміни кордонів селища для розміщення масиву компактного мешкання депортованих громадян у районі Тихої бухти». Вже пройшов всі необхідні узгодження з відповідними відомствами і службами — Міністерством архітектури і будівельної політики, Міністерством курортів і туризму, Рескомітетом із земельних ресурсів, Рескомітетом з екології та природних ресурсів, Рескомітетом з охорони культурної спадщини, Республіканською епідеміологічною станцією АРК — складений робочою групою проект Постанови Радміну автономії «Про створення етнографічного села рекреаційного призначення на території Коктебельської селищної ради». Ним передбачається, що Рескомнацом буде виділено грошові кошти на розробку містобудівного обгрунтування, техніко-економічних розрахунків і ескізних проектів будівництва етнографічного села рекреаційного призначення на земельній ділянці площею близько 80 гектарiв у районі Тихої бухти. Передбачається, що для коректування кордонів селища Коктебель і розробки проекту землеустрою в місячний термін Коктебельська селищна рада подасть до кримського парламенту проект землеустрою із встановлення кордонів селища.
Але з iншого боку, через явну спірність, неопрацьованість, відсутність наукових підходів до вирішення проблеми Верховна Рада Криму вже тричі переносить розгляд цього питання. Тому заступник Голови Ради міністрів Криму Едип Гафаров готує запит на цю тему. Однак ні в самому Коктебелі, ні у Верховній Раді Криму згоди з цієї проблеми немає.
— Будівництво селища в Тихій бухті поки що не відповідає ні генеральному плану розвитку Коктебеля, ні іншим перспективним містобудівним розробкам, — дивується селищний голова Коктебеля Олексій Булига, — Коктебель раніше був болгарським поселенням. Після повернення з депортації в Крим репресованих народів він призначався саме для болгарських сімей, що й було зроблено. Поселилися в селищі й кримські татари. Ми розуміємо і їхні труднощі, селищна рада готова надати їм, як і болгарам, додаткові землі для будівництва в межі селища. Вихід один: якщо ми патріоти Криму, якщо ми хочемо розвивати Коктебель як унікальний курорт — ці землі мають стати заповідними…
У Коктебелі вже розроблено багато варіантів безболісного для природи освоєння Тихої бухти. Тут міг би розміститися Музей кіно, створений на базі наявних декорацій, до того ж в такому кіношному урочищі, мабуть, буде знято ще багато фільмів, і музей буде тільки поповнюватися. А у вересні в Коктебелі пройшов IV туристський ярмарок «Гори. Ліс. Море. 2005», особливістю якого є те, що на ньому вже з прицілом на майбутній рік розглянуто проблему рекреації та туризму як системну категорію для конкретної географічної території. На ярмарку були представлені фірми, що займаються пішохідним, пригодницьким, екстремальним та іншими видами активного туризму. Крім укладення договорів, підписання угод учасники ярмарку ознайомилися і високо оцінили вже діючі та нові туристсько-екскурсійні об’єкти Східного Криму, в тому числі й потенційні можливості Тихої бухти.
Крім того, Коктебель все більше користується популярністю як регіон «зеленого сільського» туризму, і простий люд все частіше віддає перевагу відпочинку в приватному секторі, в тому числі й невеликих приватних пансіонатах. Популярності набуває «зелений» туризм у сільській місцевості, найчастіше на узбережжі. Це і дешевше, і доступніше, і звичніше. Зараз у Криму розроблено перший у СНД проект закону про сільський зелений туризм, його вже прийнято у першому читанні Верховною Радою України. Але якщо ми будемо так розбазарювати землю, як у Тихій бухті, то для нього вже не залишиться місця, вважає голова спілки сприяння розвитку сільського зеленого туризму в Криму Наталя Гордецька. Щоб протистояти цим тенденціям, може пригодиться перевірений життям досвід надання таким територіям статусу заповідних або частини Національного парку.
ДО РЕЧІ
За словами депутата Верховної Ради АРК Олега Родівілова, група жителів Південно-Східного Криму збирається самостійно ліквідувати самозахоплення землі в Тихій бухті в районі Коктебеля у разі, якщо до 17 листопада не буде вирішено питання про надання Тихій бухті статусу пам’ятника природи. «Вже що-що, а припинити завезення в заповідну зону будматеріалів можна», — заявив О. Родівілов, звертаючись до депутата ВР АРК, начальника кримського Главку міліції Миколи Паламарчука.