Тимчасовий спокій Білого Черемошу
Верховний Суд визнав незаконним будівництво міні-ГЕС на річціЯкби в селі Голошина, що на Івано-Франківщині, почалося будівництво малої гідроелектростанції уздовж річки Білий Черемош, шляхи міграції червонокнижних риб були б перекриті, а водойма частково висохла чи перетворилася на замулений ставок. Щоб цього не допустити, сільська громада стала горою на захист річки. Мешканці виходили на акції протесту проти будівництва малої ГЕС і стверджували, що й без гідроелектростанції під час стихії вода затоплювала городи і зносила хати, а втручання в гідрологічний режим річки може призвести до непередбачуваних наслідків.
Нещодавно Касаційний господарський суд виніс позитивне рішення щодо збереження річки Білий Черемош, визнавши недійсними договори оренди та суборенди земельної ділянки, відведеної вздовж водойми, які отримали ФОП «Миронюк В. В.» та ТзОВ «Гідропауер» для спорудження малої ГЕС.
«Було рішення Львівського апеляційного суду не нашу користь, і ми його скасували в касаційному порядку. Верховний суд направив справу на повторний розгляд в апеляційну інстанцію. Це краще, ніж якби рішення лишалося таким, що дозволяє будівництво малої ГЕС, — пояснює Марта ПАНЬКЕВИЧ, юрисконсульт міжнародної благодійної організації «Екологія-Право-Людина». — Це можна вважати проміжною перемогою, хоча все не так просто. Юристи інвесторів тонко все обіграють і зменшують значимість порушень. Наприклад, якщо рішення про будівництво ГЕС взагалі не виносилося на голосування сільради, цього немає і в матеріалах справи, а протилежна сторона говорить, що просто була недбалість з боку сільського голови, він порушив процедуру голосування. Львівський апеляційний суд піддався на такі аргументи і виніс рішення, що порушення були незначні».
Наразі юристи МБО «Екологія-Право-Людина» готуються до нових судів. Марта Панькевич акцентує, що судді мають врахувати те, що ніхто не бачив проекту відведення земельної ділянки для спорудження малої ГЕС в межах прибережної захисної смуги Білого Черемошу. Ділянка розташована на межі двох областей — Чернівецької та Івано-Франківської, тож погодження на забудову має бути від двох адміністративних одиниць.
За словами юристки, в інвесторів є сумнівна довідка від Держгеокадастру, що земельна ділянка розташована тільки в одному районі. Апеляційний суд свого часу цьому повірив та ухвалив рішення на користь будівництва міні-ГЕС.