У Баку відбувся Другий «Український благодійний літературний вечір»
У столиці Азербайджану місті Баку в ресторані української кухні «Солоха» відбувся Другий «Український благодійний літературний вечір», присвячений 75-річчю з року народження двох видатних українських перекладачів азербайджанської літератури — Миколи Мірошниченка (1947–2009) та Валерія Марченка (1947–1984). В рамках заходу організатори поєднали культурну дипломатію та збір коштів для допомоги українцям. Перший «Український благодійний літературний вечір» відбувся в Баку в березні на тему «Українсько-азербайджанський літературний процес та місце в ньому таких видатних постатей як Микола Гулак, Олександр Навроцький, Лев Лопатинський, Микола Мірошниченко, Валерій Марченко, Павло Мовчан, Григорій Гусейнов».
Організатори заходу – власниця ресторану «Солоха» Лідія Шестак-Алієва та куратор українсько-азербайджанських проектів у сфері культури, журналіст Гончарук Марина.
В рамках заходу Гончарук Марина представила широку інформацію про видатного перекладача азербайджанської літератури, поета, літературознавця Миколу Мірошниченка та єдиного дисидента, засудженого за подвійний, український та азербайджанський націоналізм, перекладача Валерія Марченка.
«Микола Мирошниченко щиро любив Азербайджан, його народ, історію, культуру. Він самостійно вивчив азербайджанську мову (а також турецьку, старотурецьку, кримськотатарську), і коли приїхав на стажування до Бакинського державного університету (де працював, зокрема, в бібліотеці університету), то працював над удосконаленням своїх знань з азербайджанської мови, вивчав азербайджанську літературу, культуру, історію. Важливо, щоб азербайджанці знали, що ті, хто відкривав світ їхньої літератури для українців, щиро любили їхній народ і займалися популяризацією їхньої культури незважаючи на переслідування радянської влади. Ми не мали б сьогоднішнього рівня розвитку українсько-азербайджанських зв'язків у сфері культури та літератури без внеску Миколи Мірошниченка та Валерія Марченка», — розповіла Гончарук Марина.
У своєму виступі Лідія Шестак-Алієва наголосила на важливості розвитку культурного діалогу між Україною та Азербайджаном. «Ресторан «Солоха» ось уже 15 років є майданчиком не лише для популяризації української кухні, а й загалом української культури. У нашому ресторані часто проходять майстер-класи, де можна ознайомитися з різними українськими ремеслами та видами мистецтв, а також ми проводимо заходи, в рамках яких можна більше дізнатися про українсько-азербайджанські відносини у сфері культури. Я рада, що сьогоднішній наш захід став одним із таких. Важливо придумувати нові форми і площадки для залучення іноземців до допомоги Україні і українцям. Зібрані сьогодні кошти будуть передані в Оперативний штаб допомоги українцям Baku Help Ukraine», — зазначила Лідія Шестак-Алієва.
На заході було продекламовано вірші Миколи Мірошниченка, присвячені Азербайджану, а також газелі Нізамі Гянджеві українською мовою. Микола Мірошниченко відкрив для українських читачів Нізамі, Насімі, Мехсеті, Фізулі, Бахтіяра Вагабзаде, Мамеда Араза та десятки інших азербайджанських поетів. Валерій Марченко перекладав Сулеймана Сані Ахундова, Джаліла Мамедкулізаде, Азіза Шаріфа, Анара та інших.
Серед гостей заходу були дружина посла України в Азербайджані Людмила Гребеніченко, відомий азербайджанський художник Мір Азер Абдуллаєв, український художник азербайджанського походження Аскер Джавадов, представники української громади Азербайджану, журналісти та інші.
Відомий азербайджанський художник Мір Азер Абдуллаєв представив плакат «Буча», який пресвячений геноциду, який здійснили російські військові над мирним українським населенням. Цей плакат був презентований також в рамках кількох виставок в Баку. Аскер Джавадов представив авторські картини, присвячені Україні. На заході також пролунали українські пісні, гостей частували українською кухнею.
Рубрика
День України