Перейти до основного вмісту

У «бій» за пенсію

02 лютого, 00:00
БЛИЗЬКО 200 ЧОЛОВІК ПІКЕТУВАЛИ ВЧОРА ВЕРХОВНУ РАДУ, ВИМАГАЮЧИ СКАСУВАННЯ 39-Ї СТАТТІ ДЕРЖБЮДЖЕТУ НА 2005 РІК, В ЯКІЙ ПЕРЕДБАЧАЄТЬСЯ ВИПЛАТА НАДБАВКИ ЗА БЕЗПЕРЕРВНУ СЛУЖБУ В РОЗМІРІ 50% ВІД НАРАХОВАНОЇ. У ЗВЕРНЕННІ УЧАСНИКІВ ПІКЕТУ ДО НАРОДНИХ ОБРАНЦІВ ЗАЗНАЧАЛОСЯ, ЩО ЦЯ СТАТТЯ АНТИКОНСТИТУЦІЙНО ВІДБИРАЄ З ПЕНСІЇ КОЖНОГО ВІЙСЬКОВОГО ПЕНСІОНЕРА ВІЙСЬКОВИХ ФОРМУВАНЬ ВІД 100 ДО 500 ГРН. ЩОМІСЯЦЯ. ВЧОРА Ж ВЕРХОВНА РАДА 319-ма ГОЛОСАМИ УХВАЛИЛА ЗАКОН, ЩО СКАСОВУЄ ДАНУ СТАТТЮ БЮДЖЕТУ НА 2005 РІК. ДИВНО, АЛЕ В ЛА

Цей лист прийшов до редакції учора вранці. Суть проблеми полягає в тому, що про військових, якi звільнялися в 90-х, потурбувалися набагато гірше, ніж про тих, хто звільняється в останні роки. При рівних вислузі, званнях і подібному розмір пенсій перших є меншим мало не в декiлька разiв.

Такого нашестя військових пенсіонерів Київський міський військовий комісаріат, мабуть, не бачив за всі роки існування незалежної України. Колишні військовослужбовці, люди в основному літні, а то й похилого віку, поспішали подати заяви на перерахунок пенсії з урахуванням надбавок грошового забезпечення станом на червень 2004 року, встановлених відповідними документами — указами Президента України, постановами Кабінету Міністрів і наказами міністра оборони. Військовий комісар давав усім без винятку стандартну відповідь, пояснюючи свою відмову тим, що ці надбавки включаються до складу грошового забезпечення для нарахування пенсій (у порядку, визначеному пунктом 8 постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17 липня 1992 року) лише тим пенсіонерам, які отримували їх на день звільнення з військової служби. На звільнених із рядів Збройних сил до прийняття цієї постанови, за твердженням військкома, вона не поширюється. Таким чином, умисно чи через недогляд урядовці розділили військових пенсіонерів на дві категорії, які виявилися нерівними перед Законом. Якщо ті, хто звільнився декілька років тому, відносно молоді, ще фізично міцні люди з виданням указу Президента України №173 від 23 лютого 2002 року «Про посилення соціального захисту військовослужбовців...» отримували гідну пенсію, то колишні військовослужбовці, що йшли в запас із лав Збройних сил СРСР, і в основній своїй масі вже фізично немічні, залишалися на колишньому рівні пенсійного забезпечення.

Грубе порушення конституційних прав громадян України побачила в цьому громадська організація «За справедливість», очолювана Володимиром Тимофеєвим. Виступаючи в ролі народного колективного адвоката, члени організації ведуть роз’яснювальну роботу в масах. Дізнавшись про існування нового пенсійного закону, тисячі відставників подали позовні заяви до судів. Багато хто виграв: їм перераховано пенсію, яка тепер стала вчетверо вищою, тобто зрівнялася з пенсією «молодих» пенсіонерів. Але багато кому повернули позовні заяви під надуманим приводом.

Зрозуміло, що за кожною позитивною ухвалою суду слідує постанова зобов’язати київський міський військовий комісаріат не лише провести перерахунок раніше призначеної позивачеві пенсії з урахуванням нових нормативно-правових актів України, прийнятих в 2000—2003 роках, але й здійснити виплату йому підвищеної пенсії з часу набуття чинності новим законодавством. А це виливається в кругленьку суму, яка має бути передбачена в державному бюджеті. За відомостями громадської організації «За справедливість», понад 10 тисяч громадян за ухвалою судів в 2003—2004 роках стали отримувати пенсію вчетверо більшу, аніж раніше. Щоб задовольнити законні домагання інших 800 тисяч пенсіонерів, потрібно понад два мільярди гривень.

Зараз до акції захисту прав військових пенсіонерів активно підключаються і інші громадські організації. Зокрема «Витязь» на чолі з полковником запасу Володимиром Немтиновим. На одних із останніх зборів пенсіонерів він заявив, що зустрічався з в.о. прем’єр-міністра України Юлією Тимошенко, яка з розумінням поставилася до даної проблеми і сказала, що необхідні для її вирішення кошти буде знайдено.

Стаття 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців...» говорить: «Суми пенсій, не отримані пенсіонером вчасно з вини органів, які призначають або виплачують пенсії, виплачуються за минулий час за будь-який термін». Поінформовані в питаннях юридичного захисту громадяни і надалі не миритимуться із зневаженням їхніх законних прав і свобод. Але чи означає це, що всі пенсіонери, що ще не зверталися до суду, або такі, що зверталися, але дістали відмову в позові, повинні неодмінно знову й знову втягуватися в нерівну боротьбу з чиновниками? Адже не є таємницею, що на цьому багато хто гріє руки, змушуючи старих людей викладатися не лише фізично, але й у фінансовому плані. Виграти суд коштує чималих грошей...

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати