У Чорнобильської проблеми зеленi й червонi крайнощi
![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20001207/4225-2-1.jpg)
Очікується, що сьогодні на засідання Ради директорів Європейського банку реконструкції та розвитку буде винесено на розгляд питання про виділення кредиту для фінансування добудування блоків на Рівненській і Хмельницькій АЕС.
Учора активісти-екологи визначили місцевість біля українського представництва ЄБРР як потенційно небезпечну в зв’язку з «можливим викидом радіоактивного кредиту». Представники «Коаліції за енергетичну безпеку, поінформованість і права громадян» вважають, що замість добудування блоків на Рівненській і Хмельницькій АЕС треба вкладати гроші в енергозберігаючі технології.
Напередодні лідер Партії зелених України Віталій Кононов заявив у ВР: ПЗУ сподівається, що після прийняття ухвали про закриття Чорнобильської АЕС Україна зробить кроки до відмови від використання ядерної енергії. Він назвав атомні електростанції «мінами уповільненої дії» і висловився проти добудування нових ядерних блоків, повторивши, фактично, сповіщені позавчора вимоги європейських «зелених».
У резолюції, прийнятій Європейською федерацією зелених партій на засіданні в Стокгольмі, заявлено, що федерація вважає неприпустимою виділення Європейським банком реконструкції та розвитку коштів на добудування потужностей Рівненської та Хмельницької АЕС. На думку європейських зелених, повідомляє Інтерфакс-Україна, фінансування добудування ядерних блоків є «яскравим прикладом негативної практики глобалізації», в якій ЄБРР використовується як «зручний механізм» уникнення відповідальності при впровадженні «непопулярних і небезпечних» проектів. Тим часом лідер Компартії України, депутат Верховної Ради Петро Симоненко, виступаючи у вівторок у Верховній Раді на парламентських слуханнях, приурочених до закриття ЧАЕС, заявив, що Україна не готова ні до припинення експлуатації Чорнобильської АЕС, ні до виведення її з експлуатації. Депутат назвав ухвалу про виведення з експлуатації «чисто політичною, на шкоду національним інтересам».
Лідер комуністів зазначив, що системна криза в українській економіці різко обмежує бюджетні можливості України щодо фінансування програми закриття ЧАЕС, а всю програму розраховано лише на зарубіжну допомогу.
«Захід у особі ЄБРР досі ще не вирішив питання про надання коштів на будівництво замінних потужностей на Рівненській і Хмельницькій АЕС», — підкреслив П.Симоненко, зазначивши, що при цьому 2-й блок Хмельницької АЕС передбачається добудувати аж 2002 року, а 4-й блок Рівненської АЕС — 2004 року. На думку П.Симоненка невироблений ресурс ЧАЕС становить ще 12 років.
П.Симоненко піддав критиці позицію країн Європейського Союзу і «Великої сімки» з виділенням коштів на фінансування заходів, пов’язаних із закриттям ЧАЕС і добудуванням компенсуючих потужностей, зазначивши, що ЄБРР висуває «дуже жорсткі» умови з прискорення реформування економіки України загалом і, особливо, в енергетиці.
Глава Компартії також підкреслив, що сьогодні енергосистема України практично перебуває на грані розвалу, а енергоринок перетворено «в наймогутніший канал перерозподілу національного багатства, крадіжки й вимивання капіталу в офшорні зони». Зменшення обсягу вироблення електроенергії за рахунок виведення ЧАЕС з експлуатації, підкреслив він, призведе до посилення цих тенденцій.
ДО РЕЧІ
Учора об 11.04 3-й енергоблок ЧАЕС було зупинено дією аварійного захисту АЗ-5 і відключено від енергосистеми України. Причина відключення блоку, як повідомляє служба інформації станції, — виявлення парування в приміщенні N 404/1 контуру багаторазової примусової циркуляції, котрий не обслуговується. Вчора провадилося розхолодження енергоблоку для подальшого уточнення місця парування. Радіаційна обстановка в приміщеннях станції і на території промислового майданчика ЧАЕС без змін. На 1-му і 2-му енергоблоках провадяться роботи з підготовки до зняття їх з експлуатації.