Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

У групі ризику – мури XVII століття

30 метрів цегляної огорожі XX століття навколо Софії Київської впали. Експерти наголошують: це не єдине, чим можуть обернутися незаконні забудови у буферній зоні святині...
21 жовтня, 12:03
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Дещо незвичайна подія сталася близько 11 години суботнього дня на території Національного заповідника «Софія Київська»: «На вулиці Володимирській, 24 стався обвал частини господарської цегляної огорожі ХХ століття на ділянці між Митрополичими садом і прибудинковою територією на вулиці Стрілецькій, 7/6», — інформує адміністрація заповідника. Чому так сталось — однозначної версії немає, але в тому, що це руйнування спричинили незаконні будівництва впритул до заповідника та на території його буферної зони, не сумнівається ніхто.

Останніми роками таких незаконних новобудов було чимало. Найскандальніше з них — будівництво висотки по вулиці Гончара, 17-23, через появу якого Софію Київську могли викреслити зі списку пам’яток ЮНЕСКО. Ще тоді співробітники заповідника та експерти прогнозували, чим це може обернутись для Софії у майбутньому. Бо будь-які будівельні роботи, прокладання нових комунікацій, впливають безпосередньо на пам’ятку, зокрема змінюється рівень ґрунтових вод, з’являються тріщини на стінах тощо.

В адміністрації заповідника суботню подію коментують тим, що раніше впритул до огорожі стояли теплиці, на які вона власне й опиралась. Однак ці господарські споруди були незаконно знесені у 2010 році. Коли ж упродовж 2007—2011 років велись роботи з реставрації Брами Заборовського та благоустрою Митрополичого саду, то ніяких заходів щодо укріплення саме цієї огорожі не було проведено.

Проектна документація щодо укріплення мурів та огорожі з’явилась лише у цьому році. Тож тут питання і до адміністрації заповідника — чому не подбали про це раніше? Тепер цю ділянку охороняють у посиленому режимі і чекають на реакцію від управління з питань надзвичайних ситуацій КМДА, яка скличе відповідну комісію.

Експерти ж наполягають на постійному моніторингу ситуації та негайному з’ясуванні причин обвалу. Це дасть можливість прогнозувати, які об’єкти заповідного комплексу можуть опинитись під загрозою вже найближчим часом. За припущеннями члена комісії Головної ради в Українському товаристві охорони пам’яток історії та культури Ірини Нікіфірової, наступні у групі ризику — мури XVII століття.

«Якщо пройти і візуально подивитися на мури Софії, то там кожного тижня з’являються нові тріщини, відпадає штукатурка, — розповідає Нікіфорова. — Останніми роками тут ведуться будівельні роботи, від чого виникає дуже сильна вібрація, і в результаті підвищується рівень ґрунтових вод. Хоча на території заповідника і без цього дуже складна гідрогеологічна ситуація. Торік тут спостерігалось навіть підвищення температури ґрунтових вод, тобто дуже багато проблем може виникнути саме через це. До того ж на вулиці Стрілецькій постійно спостерігають провали в асфальті. А цей обвал стіни, хоч і не катастрофічний, але є першим дзвіночком».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати