У Києві вшанували воїнів армії УНР
Перший у столиці пам’ятний знак до Дня Героїв встановили в Оболонському районі![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20110531/492-2-2.jpg)
Минулої суботи був встановлений пам’ятний знак старшинам армії Української Народної Республіки, що народилися в Києві. Пам’ятник, у вигляді великого білого хреста (такі хрести є традиційними для поховань ветеранів армії УНР на цвинтарях у Баунд Бруці, Варшаві), в збільшеному розмірі відтворює орден «Хрест Симона Петлюри». Ця нагорода, розроблена полковником армії УНР Миколою Битинським та затверджена 1932 року Державним центром УНР в екзині, була створена для того, щоб пошанувати кожного, хто у лавах армії Української Народної Республіки чи повстанських загонів боровся за незалежність нашої країни. Згодом «Хрест Симона Петлюри» став символом ветерана армії УНР.
Водночас київський пам’ятний знак — це не лише безіменний символ. На трьох пам’ятних дошках, встановлених на гранітній плиті біля підніжжя хреста, перелічені імена, прізвища, дати народження і, де це можливо, дати загибелі тих киян, що воювали у складі армії УНР. Встановленню пам’ятника передувала колосальна дослідницька робота істориків Ярослава Тимченка, Михайла Ковальчука, Андрія Лукаса, які вивчали реєстри армії, складені після того, як воїни УНР були інтерновані в Польщі 1921-го року. Дослідникам пощастило встановити імена 34-ох киян.
Ініціатива, якою розпочалася робота зі встановлення пам’ятного знаку старшинам армії Української Народної Республіки, що народилися у Києві, належить Павлу Подобєду. А до її реалізації долучилися парафіяни храму ікони Божої Матері «Неопалима Купина», благодійна ініціатива «Героїка», київська міська організації «Спілка української молоді в Україні».
У відкритті взяли участь представники Всеукраїнського об’єднання ветеранів, клуб військово-історичної реконструкції «Розвіднича чота третьої залізної дивізії армії УНР», хор «Гомін», сучасний кобзар, соліст міжнародного хору «Академія традицій» і рок-фолькового гурту «Карпатiянs» Тарас Компаніченко та півфіналіст проекту «Україна має талант-2» Ярослав Джус.
— Свого часу я приватно звернувся до настоятеля храму ікони Божої Матері «Неопалима Купина» отця Віктора з ініціативою встановити меморіальну дошку в пам’ять про киян-вояків армії УНР на храмі, — розповів у коментарі «Дню» Павло ПОДОБЄД. — Отець Віктор не лише підтримав цю ініціативу, а й запропонував встановити пам’ятний знак. Потрібні кошти зібрали парафіяни храму, а також фінансово посприяв реалізації цієї ідеї київський адвокат, що попросив не розголошувати його ім’я. Сьогодні надзвичайно важливо, щоб відбулося переосмислення цінності українських національно-визвольних змагань 1917—1921 років, а учасники цієї боротьби були достойно пошановані суспільством. Адже, на нашу думку, це один зі шляхів, якими відбувається відродження державності та патріотизму.
І хоча на відкриття пам’ятного знаку прийшло всього кілька десятків людей, — більшість киян у цей час саме починали святкувати День Києва, — ініціатори його встановлення переконані: посіяне зростає не завтра, але докладати зусиль потрібно вже зараз.