У Луцьку хочуть ліквідувати найстарішу книгарню міста
На сайті Волинської обласної ради зареєстровано проєкт рішенняНа сайті Волинської обласної ради зареєстровано проєкт рішення «Про ліквідацію комунального підприємства «Освіта». Якщо його підтримають на сесії, це означатиме безповоротне завершення боротьби влади з книгарнею, яка існує в Луцьку на центральному проспекті Волі уже 60 років. У ньому, зокрема, йдеться: «Припинити юридичну особу комунальне підприємство «Освіта» (код ЄДРПОУ 13360473, юридична адреса: пр. Волі, 8, м. Луцьк, Волинська обл., 43025) шляхом його ліквідації». Підставою для ліквідації стали зазначені рекомендації постійної комісії обласної ради з питань використання майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, яких на сайті Волиньради немає.
Чому тут вжито словосполучення «завершення боротьби»? Бо ця спроба закрити книгарню далеко не остання. Як відомо, «Освіта» розташована у привабливому місці — в самому центрі Луцька. Звісно, це приміщення є цікавим, скажімо так, для бізнесу. Приміщення книгарні вже збиралися просто закрити, перевести її в інший мікрорайон міста, виставити на аукціон, аби... поповнити бюджет міста і придбати квартиру атовцю... Врешті, оскільки на захист книгарні ставали і депутати, і громадськість, вирішено книгарню просто ліквідувати. Причому є й підстави: в останні кілька років магазин справді несе збитки. Але до їхньої появи посприяло багато чинників. Це і борги книгарні академічної літератури, яку закрили, а приміщення продали кіпрській фірмі за 7 мільйонів 700 тисяч гривень. Перед тим ліквідували комунальне підприємство «Планета», приєднавши його до «Освіти». Усі суди заборонили відчужувати приміщення книгарні «Освіта». Таке рішення приймали на підставі Закону України «Про посилення захисту майна редакцій засобів масової інформації, видавництв, книгарень, підприємств книгорозповсюдження, творчих спілок», яким «заборонено відчуження приміщень, у яких перебувають книгарні та підприємства книгорозповсюдження, засновниками яких є органи державної влади, місцевого самоврядування, об’єднання громадян, трудові колективи, а також творчі спілки».
«Освіта» пережила різні часи. Її хотіли закрити ще за Леоніда Кучми, але тоді її вдалося захистити. Книгарня завжди була успішним підприємством, входила свого часу в десятку кращих книготоргових закладів України. І це єдиний державний книжковий магазин у Луцьку... Та позаяк книгарня є обласним комунальним підприємством, то обласній раді цілком до снаги похоронити її назавжди.
Проєкт рішення про ліквідацію книгарні взагалі просуває голова облради Ірина Вахович. Наводить начебто вагомі аргументи, і збитковість — один із головних. Проте в області є низка підприємств, які мають мільйонні збитки, однак їх не поспішають ліквідовувати. На муніципальну поліцію в Луцьку витрачають щорічно десятки мільйонів гривень. Наразі зареєстровано вже дві петиції з проханням не допустити знищення книгарні «Освіта». У них ідеться про те, що «Освіта» потрібна лучанам, що збитковість — тимчасове явище. «Якщо на місці найстарішої в місті книгарні (1959 р.) постане чергова піцерія чи «гуманітарка», Луцьк нічого не здобуде, лише втратить частину себе...» — пише автор однієї з петицій Максим Крисюк.