Перейти до основного вмісту

У Луцьку — романтична екскурсія

Її автор Оксана Штанько розповість історії з життя великого князя литовського Вітовта, особливості укладення тогочасних шлюбів, про подружжя Сиґізмунда І Люксембурзького і Барбари Циллі — знакових постатей зустрічі у Лучеську Великому...
13 лютого, 17:36

«Романтичний Луцьк часів З’їзду європейських монархів і після нього» — історична мандрівка сторінками міської минувшини крізь призму кохання й романтики увійшла до циклу заходів, що цьогоріч знаменують собою 590-ту річницю знакової події — іменитої зустрічі монархів у Луцьку 1429 року. «Йдеться про просвітницький проект «1429: З’їзд європейських монархів у Луцьку», що упродовж 2019 року реалізовуватиметься у нашому місті з ініціативи Управління туризму і промоції Луцької міської ради», — каже керівник комунального підприємства «Центр туристичної інформації та послуг» Оксана Штанько, котра й проводить цю авторську екскурсію.

Про що вона? Оксана Штанько: «Про трепетність і кохання, залицяння і милування, ніжні звертання і душевні переживання у Луцьку часів пізнього Середньовіччя і раннього Нового часу (XV—XVII століття). Мандрівку розпочнемо від давнього Заглушецького передмістя (перетин вулиць Лесі Українки і Сенаторки Левчанівської). Неподалік, на давній Святій горі, знаходився Пречистенський монастир. Тут розкажу про відчайдушного міщанина Федора Волковича, який у 1664 році чи не кожен вечір навідувався під вікна черничок, схиляючи їх до гріховних любощів...»

На Глушецькому мосту екскурсанти послухають історію про легендарну луцьку білоглову — Ганну Борзобагатянку-Красенську, через яку 1575 року в Луцьку з’явився перший відомий на українських землях сатиричний вірш «Пашквіль». Біля Вірменської церкви — про життєві казуси «злого ложа сина», позашлюбної дитини луцького вірменина Федора Мурадиновича, а далі — про особливості караїмських сватань.

Біля замку екскурсанти почують низку історій про романтичний З’їзд європейських монархів 1429 року. Романтичні історії з життя великого князя литовського Вітовта, його дружин і дітей, особливості укладення тогочасних шлюбів, цікаві подробиці про подружжя Сиґізмунда І Люксембурзького і Барбари Циллі — знакових постатей зустрічі у Лучеську Великому.

Закінченням екскурсії стануть оповідки на площі Ринок: про бурхливі історії кохання луцьких міщан, подружні зради і кари за них, ласкаві звертання до коханих і рідних людей чотирьохсотлітньої давнини. Наприкінці туру Оксана запросить екскурсантів до атмосферної кав’ярні «Старе місто», де кожен має змогу спожити ексклюзивний луцький десерт «Моє серденько». «Історія цього смаколика украй цікава, — каже Оксана Штанько. —  Справа у тому, що далекого 1662 року луцький підписок, який в часі канцелярської служби сумував за коханою, намалював на аркушах ґродської книги побачення з нею. Біля голови «облюбениці» парубок залишив напис: «moie serdenko». Це і надихнуло на створення десерту. Солодкий частунок, до слова, виготовили із тих інгредієнтів, що були поширені на Волині у ХV—XVII століттях». Екскурсія відбудеться 14 лютого, у день, який стали називати Днем усіх закоханих.

Нагадаємо, значний внесок в дослідження епохи шляхетної історії Волині і древнього Лучеська свого часу зробила газета «День». У кількох випусках глянцевого додатка до газети — «Маршрут №1», зокрема «Волинь — спокійна сила» і «Про Данила. Короля Волині і Галича»— багато матеріалів, які також доповнять дослідження нинішніх істориків і краєзнавців, про витоки української шляхетності і книга «Дня» «Корона, або Спадщина Королівства Руського».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати