У Одеському порту — витік сірчаної кислоти
Учора вночі у Військовій гавані Одеського торгового порту з цистерни, призначеної для заправлення акумуляторів підводних човнів, вилилося 36 тонн сірчаної кислоти. Значна частина токсичної речовини потрапила до спеціально передбаченої на випадок аварійного витоку ями. Певна кількість кислоти потрапила на асфальтову поверхню поблизу місця зберігання цистерн, але у море, на щастя, не пролилася. По тривозі було піднято підрозділи міського управління МНС, екологічної безпеки, військової частини, на території якої сталася аварія, фахівці держінспекциї Чорного моря. На аварійну ділянку було також викликано представників СБУ, Міноборони, прокуратури та МВС. Через кілька годин за допомогою спецтехніки Одеського припортового заводу витік було усунено. Начальник міського управління міністерства з надзвичайних ситуацій Сергій БАРАНЦОВ розповів кореспонденту «Дня» наступне:
— Цистерни iз сірчаною кислотою зберігалися на території Військової гавані ще з часів Радянського Союзу. Раніше вона призначалася для зарядки акумуляторних батарей підводних човнів ВМФ. Але після розвалу Союзу в Україні на озброєнні залишився тільки один підводний човен «Запоріжжя», який базується зараз у Балаклаві. Необхідність у сірчаній кислоті відпала. Не раз ставилося питання про її утилізацію. Але процес цей дорогий. Сьогодні для нейтралізації 36 тонн кислоти, що вилилася внаслідок аварії, необхідно 36 тонн кальцинованої соди. Вартість однієї тонни — 700 гривень. Начальник штабу округу вже звернувся в Київ iз проханням виділити ці гроші. У цистерні ще залишилося 1,5-2 куби речовини. Крім того, є ще один резервуар, заповнений на третину. Для нас iз самого початку було важливо не допустити потрапляння кислоти у море. І з цим завданням ми впорались. Тепер важливий процес утилізації. Він вимагає особливих умов, температурного режиму. Над питанням нейтралізації кислоти сьогодні з нами працюють фахівці Фізико-хімічного інституту на чолі з професором Андронаті. Для людей, що працюють у гавані, розлита кислота у теперішньому вигляді не є небезпечною. Територію гавані закрито для сторонніх, ділянку оточено. Концентрація шкідливих випаровувань незначна.
За попередніми підрахунками, на ліквідацію наслідків аварії у Військовій гавані потрібно ще декілька днів. Потім вирішуватиметься питання з вивозом цистерн з території військової частини та утилізація їхнього вмісту.