Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

У пік коронавірусу «зацвіла» алергія

Як маска може допомогти, а надмірне використання антисептика нашкодити, — розповідає Вікторія РОДІНКОВА
13 травня, 19:16

В Україні до 40% людей чутливі до пилку, тобто вони реагують на цвітіння дерев чи злаків і хворіють на поліноз. Недугу досить легко сплутати з ознаками гострої респіраторної вірусної інфекції, зокрема і COVID-19. Адже симптоми майже однакові — нежить, свербіж очей, гортані, кашель. Але, перш ніж панікувати, варто зважити на те, що для сезонної алергії не характерне підвищення температури тіла і симптоми легко знімаються протиалергійними засобами. Та слід пам’ятати, що схильність до алергії, а також — до астми, — робить людину більш сприйнятливою до бактерiй та вiрусiв, зокрема й до коронавірусу. Тому в період епідемії алергікам варто бути уважнішими до свого здоров’я і краще пересидіти періоди високих концентрацій пилку вдома. А в разі перебування на вулиці обов’язково користуватися маскою, яка допоможе захистися і від вірусу, і від алергенного пилку, відзначає докторка біологічних наук, професорка кафедри фармації Вінницького національного медичного університету ім.М.І.Пирогова, президентка Асоціації аеробіологів України, Вікторія РОДІНКОВА. Разом з тим вона радить уникати дезінфікувальних засобів і латексних рукавичок, які можуть спричинити або посилити алергійну реакцію.

ВОРОГ ЧИ НЕ ВОРОГ

— Через глобальне потепління період пилкування дерев та трав’янистих рослин зміщується в часі, а концентрація пилку в повітрі зростає. Аномально тепла зима змусила дерева готувалися до цвітіння ще в січні. Лабораторія вивчення алергенних факторів довкілля ВНМУ, яку я очолюю, з початку року приступила до моніторингу, хоча раніше ми бралися до роботи в лютому, а то й у березні. Зараз період цвітіння дерев завершується. І для людей, які хворіють на поліноз, мав би настати певний передих, хоча б до середини травня — цвітіння злаків. Але вже зараз ми фіксуємо злаковий пилок у повітрі. А це означає, що маємо хвилю цвітіння дерев, яка одразу переходить у хвилю цвітіння злаків.

Така ситуація робить осіб, схильних до алергії, більш вразливішими перед коронавірусом. На сьогодні мої колеги на Заході зробили велике дослідження і показали, що, на жаль, люди, які більш чутливі до пилку, більш сприятливі і до вірусних хвороб, зокрема й COVID-19. Наша імунна система стоїть на сторожі правильних реакцій організму на всі зовнішні чинники. Саме вона визначає, як наш організм реагуватиме на будь-який агент, не важливо чи це пилок, чи це вірус, чи бактерія. Головне завдання імунної системи розпізнати і зрозуміти — ворог це чи не ворог. Від цього залежить тяжкість і характер перебігу інфекційних хвороб і виникнення алергії. Тому що алергія — це неправильна реакція імунної система на алерген.

АЛЕРГІЯ, ГРИП І COVID

— Якщо говорити про симптоматику, то ми з колегами вже диференціювали ознаки, які дозволяють розрізнити сезонну алергію, грип та коронавірус. Два останні, на відміну від полінозу передусім зумовлюють підвищення температури тіла. І це — нормальна захисна реакція організму, яка свідчить, що організм бореться з вірусною інфекцією. Якщо у вас немає температури, але є симптоми, схожі на застуду — нежить, сльозотеча, пирхота, то, очевидно, це — поліноз. Особливо, якщо такі симптоми виникають щороку в певний період та при певних діях. Наприклад, відчинили вікно і почали кашляти, чи вийшли на вулицю і запекли очі або розпочався нежить. Єдиний симптом, який 100% збігається в разі COVID-19 та алергії — це сухий кашель.

При полінозі він виникає через подразнення пилком слизових оболонок носа та горла. Тому маска в цьому випадку досить доречна, бо вона цілком може вберегти від потрапляння алергену в організм. Раніше алергіки не мали культури носіння захисних масок та окулярів, та сподіваюся, що саме нинішній карантин покаже і навчить, що такі засоби захисту досить ефективні не лише в боротьбі з вірусами, а й при сезонній алергії.

«НІ!» — СТЕРИЛЬНОСТІ

— До речі, остання теорія, яка пояснює виникнення алергії, пов’язана з гіпотезою чистоти. Тобто раніше, коли ми жили в, так би мовити, брудному оточені, то стикалися набагато більше з бактеріями і вірусами. Тому наша імунна система до того звикла. Тепер, коли ми живемо в чистих приміщеннях, у неї немає так багато роботи. А тому на деякі речовини, найчастіше — білки, зокрема й в пилку, імунна система реагує, як на чужорідний агент. Так відбувається, зокрема, коли імунна система скомпрометована, тобто в її роботі спостерігаються порушення. Отже, вона починає агресивно реагувати на пилок. А він, як чужорідний агент, зі свого боку, впливає на вроджені механізми імунного захисту, які допомагають організму боротись з інфекціями.

Зокрема, дрібні пилкові зерна впливають на бар’єрні функції епітеліальних клітин дихальних шляхів. Ці клітини першими зустрічають і віруси, що потрапляють у організм через ніс та ротову порожнину. Виходить, що людина, чутлива до пилку, є й більш чутливою до вірусів. Саме тому так важливо, особливо — людям з алергією, — захищатись від потрапляння пилку на їхні слизові в сезон цвітіння алергенних рослин. А, надто, якщо пилковий сезон збігається з вірусним, як у цьому році.

Водночас занадто ретельний захист, абсолютна стерильність, також не на користь. Адже тоді імунна система «розслабляється» і значно знижує свою бар’єрну активність. Або, навпаки, починає шукати ворогів там, де їх немає.

(НЕ)БЕЗПЕЧНИЙ ЗАХИСТ

— Через те, що наш організм прагне все оптимізувати, він не витрачатиме зусилля даремно. От чому, наприклад, лікарі не радять пити багато ферментів? Тому що тоді наша підшлункова перестане сама їх виробляти. Так само й імунна система, коли ви не даєте їй розпізнавати і відповідати на зовнішні частки, розслабляється. А коли раптом потім у організм потрапляє щось погане, чи той самий пилок, чи вірус — він зумовлює неадекватну реакцію, гіперреакцію імунної системи, яка виливається в хворобу. Через це я категорично проти надмірної стерильності в побуті. Не подумайте, що закликаю до занурення в бруд, але щоденне прибирання з дезінфікуючими засобами (особливо хлоркою) ні до чого хорошого не призведе, бо таким чином ми не дозволяємо нашій імунній системі працювати, ба більше, випари хлору можуть нашкодити здоров’ю.

Сьогодні багато говорять про необхідність носіння рукавичок, що вони допомагають уникнути контакту з вірусом. Але насправді це не виправдана рекомендація. Адже їх довготривале носіння може призвести до виникнення симптомів контактного дерматиту. А надто, якщо ви користуєтеся латексними рукавичками, щоб убезпечитися від вірусу, або побутовими гумовими — для прибирання. Занадто частий контакт із гумою може призводити до проявів алергії на латекс. Я особисто принципово не ношу рукавички. Адже так шкіра розпізнаватиме інфекційні частки, що з нею стикаються, і працюватиме на їх знешкодження. А на латексі той самий вірус чи інший бруд залишаться і нерозпізнаними, і неушкодженими. Краще помити зайвий раз руки і намастити кремом, аніж ховати їх від навколишнього середовища. Тут критично важливо не торкатись брудними руками обличчя. Чи в рукавичках ви, чи без.

Так само надмірне використання антисептиків може призвести до алергічної реакції, ба більше — контактного дерматиту. Тому, поки ви сидите вдома, ховаючись від вірусу, мити руки й потім використовувати антисептики не лише зайве, а ще й шкідливо. У вашій оселі, якщо в ній немає хворих на корона— чи інший вірус, патогенів немає. А часте використання антисептиків може спричинити реакцію шкіри.

Важливо дотримуватися елементарних правил: часто провітрювати домівку. Свіже повітря витягне пари шкідливих речовин, а ультрафіолет допоможе позбавити вашу оселю шкідливих вірусів та бактерій, які могли в ній накопичитись. Не забувайте про вологе прибирання — це не лише захист від шкідливих мікроорганізмів, а й від пилу та пилку, а особливу увагу приділіть перехідній зоні — з вулиці в оселю. Намагайтеся підтримувати ту чистоту, до якої звикли, але без фанатизму. Не позбавляйте свою імунну систему роботи зі знешкодження шкідливих агентів, інакше вона може промахнутися з захистом вашого організму від вірусу. Найголовніше, виконуючи всі рекомендації, зберігайте позитив. Адже ви все зробили правильно, щоб себе захистити. А оптимістичне налаштування на життя підтримує й коректну роботу імунної системи.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати