У шельфу — новий господар
Що це дає енергобезпеці України?На веб-сайті Комісії із захисту конкуренції Сербії повідомляється, що ДТЕК, найбільший вертикально інтегрований енергохолдинг України, купує Vanco Ukraine Ltd (Британські Віргінські острови). Відповідну угоду про купівлю контрольного пакету акцій цієї компанії підписано 27 листопада. Раніше генеральний директор ДТЕК Максим Тимченко передбачав, що протягом найближчого кварталу холдинг заявить «про конкретику» щодо своїх нафтогазових активів і участі в Vanco Prykerchenska.
Нагадаємо, що Vanco International, дочірню компанію Vanco Energy Company (США), у квітні 2006 року було визнано переможцем конкурсу на право укладення договору про поділ продукції, отриманої на шельфі Чорного моря. У жовтні 2007 року Vanco Int. переуступала права і обов’язки щодо Угоди з розподілу продукції (УРП) компанії Vanco Prykerchenska. Власниками Vanco Prykerchenska з рівною пайовою участю є Vanco Int., ДТЕК, Shadowlight Investments Limited російського бізнесмена Євгена Новицького, а також компанія Integrum Technologies Limited. Але 2008 року уряд Юлії Тимошенко вийшов із УРП, після чого Vanco звернулася до міжнародного арбітражу, одночасно продовжуючи пропонувати урядові України відновити співпрацю в рамках УРП. Уряд Миколи Азарова в квітні 2011 року схвалив мирову угоду з Vanco Prykerchenska. Проте мирову угоду досі не підписано. За даними інформованих джерел, як зазначає Інтерфакс-Україна, однією з причин затримки є вибудовування стосунків між співвласниками Vanco Prykerchenska.
Тепер можна припускати, що корпоративні труднощі подолано. Як повідомив «День» директор «ДТЕК Нафтогаз» Ігор Щуров, «ми завжди вірили в проект Vanco, вважаючи його не лише перспективним з погляду видобутку вуглеводнів, але й найважливішим для розвитку економіки та забезпечення енергобезпеки України». «На жаль, — продовжував він, — останні роки були витрачені на юридичні розгляди, а не на реалізацію проекту». Як вважає Щуров, «укладення угоди про розподіл продукції, підписаної нещодавно з компанією Shell, дає надію, що і за проектом Vanco ситуація, нарешті, може вирішитися, і робота розпочнеться». «Укладено рамковий договір, дозвіл на який опублікував АМК Сербії, — зазначає директор ДТЕК, — дозволить нам збільшити частку компанії в проекті Vanco Ukraine. Ми розглянемо можливість здійснити це право, якщо побачимо зрушення в легалізації ухвали Стокгольмського арбітражу в судах України, а також поліпшення законодавства України в частині захисту інвестицій у нафтогазовій сфері». Щуров обіцяє, що про якісь істотні зміни участі ДТЕК у цьому проекті громадськість буде негайно поінформовано.
Потрібно зазначити, що ширша інформація не пошкодила б і зараз. Коментуючи угоду, про яку йдеться і її перспективи, експерт з питань енергетики Богдан Соколовський сказав «Дню»: «Є дві інформації. З них не дуже зрозуміло, яке Vanco купує ДТЕК. Я можу лише здогадуватися, чи йдеться про Vanco Prykerchenska чи про Vanco Ukraine (особисто я не знаю, що це таке) чи про солідну американську фірму Vanco. І тут можливі два варіанти. Колись писали, що за Vanco Prykerchenska стоїть бізнесмен Ринат Ахметов. Якщо це так, і тепер він купив контрольний пакет цієї компанії, то тепер зрозуміло, що Ахметов хоче вкладати гроші у видобуток нафти і газу на Чорноморському шельфі. Можливий і інший варіант: Ахметов просто купує активи якоїсь компанії з тим, щоб отримувати дивіденди на вкладений капітал. Але і в тому і в іншому випадках, я думаю, що Ахметов — це людина, що вміє рахувати гроші. Він не вкладає їх просто так, він знає перспективу. У даному випадкові йдеться про перспективи видобутку на шельфі. Шкода, звичайно, що немає конкуренції. Але, з іншого боку, добре, що є український бізнесмен, спроможний вкладати гроші в газо- чи нафтовидобуток».