У Сумах — свій кодекс журналістської етики
Сумщина стала першим регіоном України, де віднині діятиме «свій» кодекс журналістської етики. Ініціаторами підписання документу, який має регулювати діяльність ЗМІ під час виборів 2004 року та після них, виступили Центр досліджень регіональної політики, сумське відділення Комітету виборців України та Сумський обласний комітет молодіжних організацій. Підставою для цього стало опитування, проведене серед працівників засобів масової інформації області: 88% опитаних журналістів ідею укладення морально-етичного кодексу підтримали. Документ, експертизу якого на предмет відповідності міжнародним стандартам та українському законодавству, здійснили фахівці Харківської правозахисної групи, днями було підписано в Сумах.
За даними Міжнародної асоціації журналістів, подібні кодекси ухвалено вже в 72 країнах, а також низкою міжнародних об’єднань журналістів. Нині до них приєдналися журналісти Сумщини. У підписаному ними етичному кодексі йдеться про те, що він є інструментом реалізації принципів громадянського суспільства, — на противагу принципам «телефонного права», через які часто виявляється авторитарність влади. Кодекс передбачає постійний самоконтроль спільноти журналістів як найефективніший засіб забезпечення свободи слова. Однією з найсуттєвіших є вимога чітко відокремлювати в інформаційних повідомленнях будь-які припущення та оцінки від фактів, а також уникати маніпуляцій фактами та контекстом. Кодекс також забороняє фабрикацію матеріалів та їхню публікацію від імені інших або вигаданих осіб, публікацію вигаданих «листів читачів», на що досі грішить чимало сумських друкованих видань. Грубими порушеннями професійної етики оголошуються будь- які спроби монополізації інформації, як-от відмова від висвітлення під час виборчих кампаній тих думок, які журналісти чи ЗМІ не поділяють. Показовим є включення етичної норми про пріоритет інтересів користувачів інформації та громадськості над особистими інтересами журналістів і ЗМІ.
Під час підписання документа було створено координаційну групу, куди увійшли представники як приватних, так і комунальних ЗМІ. Саме на неї покладається регулювання етичних проблем, що суперечать кодексу. Однак, на думку багатьох, найреальнішою запорукою дотримання вказаних норм є все- таки самоконтроль з боку самих журналістів.