У Західному Донбасі голодують жаби
Криза вугільної галузі України давно вже стала «притчею во язицех» — хронічні неплатежі, слабке фінансування соціальної сфери, високе безробіття та низький рівень життя стали звичайними явищами в шахтарських регіонах. У Західному Донбасі до цих лих можна додати ще й прогресуюче підтоплення великих площ у районах полишених шахт, яке фахівці порівнюють зі справжньою екологічною катастрофою. Солоні шахтні води, заповнюючи осілі ділянки землі, гублять флору і фауну, що часом призводить до найнесподіванiших наслідків.
Справжньою сенсацією, наприклад, стало повідомлення, що прозвучало в Дніпропетровську на Першій міжнародній конференції «Екологія кризових регіонів України». Вчені екобіологи з Дніпропетровського національного університету, проводячи свої дослідження в районі Павлограда, виявили разючий факт — місцеві жаби, що звичайно харчуються безхребетними та комахами, перейшли на нову їжу. У їх шлунках, при розкритті, було виявлено не лише мальків риб, але й... рештки мишоподібних гризунів. Таке нечуване в науці природне явище доктор біологічних наук, декан біологічного факультету ДНУ Олександр Пахомов у бесіді з кореспондентом «Дня» пояснив порушенням біоценозу в Західному Донбасі. На його думку, шахтні води знищують рослинність, а також і комах. Таким чином було порушено традиційну «кормову базу» у земноводних, зокрема, в озерних жаб. Від голоду вони почали полювати за рибними мальками і навіть за дрібними гризунами. Все це, говорить учений, свідчить про екологічне неблагополуччя в Західному Донбасі та негативний вплив на природу антропогенного чинника.
До речі, з підтопленням, яке нищить не лише природу, але й житлові райони шахтарських міст і селищ, давно, але без особливого успіху, намагається боротися місцева влада. «Боротьбу з підтопленням» як «передвиборний пряник» часто використовують у гонитві за голосами виборців тутешні депутати. Буквально днями свій округ у регіоні відвідав і лідер «Трудової України» Сергій Тигипко, який вважає Західний Донбас одним із «бастіонів» партії в Дніпропетровській області. За традицією, що склалася, журналісти знову запитували депутата про перспективи боротьби з підтопленням, однак той нічого нового так і не сказав.