У зоні тимчасової уваги
Чорнобильці чекають не «сезонних» обіцянок, а регулярної допомогиУчора, напередодні 16-ї річниці аварії на Чорнобильській АЕС, відбувся «круглий стіл» «Чорнобиль-2002: жити, а не виживати», організований Всеукраїнською асоціацією «Афганці Чорнобиля» за участю керівників громадських організацій силових структур країни, що об’єднують учасників ліквідації аварії на ЧАЕС. На зустрічі обговорювалися шляхи вирішення проблем, пов’язаних з подоланням наслідків трагедії. Зокрема, внесення змін до законодавчої бази, що стосуються реструктуризації системи пільг для інвалідів Чорнобиля, організації та оплати кваліфікованої медичної і соціально-психологічної допомоги тощо. За словами одного з учасників «круглого столу», голови громадської організації «Фонд інвалідів Чорнобиля» генерал-майора Анатолія Вовка, «всі передбачені на сьогоднішній день державою «чорнобильські» пільги і гарантії набагато ефективніше було б замінити конкретною адресною допомогою». До речі, на сьогоднішній день борг держави з виплат інвалідам Чорнобиля становить близько 550 млн. грн., а розмір пенсій за інвалідністю не підвищувався з 1996 року. Більшість присутніх висловили свою стурбованість відсутністю у майбутньому парламенті людей, які б лобіювали інтереси «чорнобильців» у Верховній Раді. У зв’язку з цим представники громадських організацій заявили про наміри самостійно, шляхом мітингів і звернень до уряду, привертати увагу влади до ліквідаторів не лише у переддень річниці катастрофи, але й протягом року.
Однією з найбільш актуальних на сьогоднішній день, на думку учасників «круглого столу», залишається проблема медичної і психологічної допомоги людям, які брали участь у процесі ліквідації аварії. Голова Комітету військових ветеранів Чорнобиля Анатолій Сергієнко, спираючись на проведені Комітетом дослідження, заявив, що «останнім часом серед причин смерті «чорнобильців» на перше місце поступово виходить самогубство(!)». Психологи і психіатри говорять про так званий синдром радіофобії — психічне порушення, що розвивається у багатьох ліквідаторів на основі сильного і тривалого стресу. Також фахівці відзначають високий показник смертності від серцево- судинних та онкозахворювань серед «чорнобильців». Багатьом потерпілим потрібно постійно приймати дорогі препарати.
Підбиваючи підсумки зустрічі, голова правління асоціації «Афганці Чорнобиля» Олександр Тимченко підкреслив першочерговість вирішення «чорнобильських» проблем, саме соціального сектора, а також оголосив про прийняття найближчим часом звернення членів громадських організацій, що об’єднують учасників ліквідації аварії на ЧАЕС, до парламенту України нового скликання з пропозиціями щодо поліпшення справ у галузі соціального захисту постраждалих унаслідок аварії на ЧАЕС. Він також відзначив необхідність привернення уваги громадськості до проблем ліквідаторів, «які здійснили 16 років тому подвиг, рівний за доблестю фронтовому».