Убезпечили...
Дніпропетровську філармонію хочуть ліквідуватиПро майбутню ліквідацію філармонії як самостійної установи, її керівництво, за словами директора Ельвіри Антонової, не відало «ні сном, ні духом». Більш того, філармонія, яка пережила найважчі часи і спробу її «реорганізації» чиновниками в 1997 році, за останні пару років «почала ставати на ноги». За сприяння губернатора Дніпропетровщини Миколи Швеця їй виділили величезну будівлю колишнього Палацу залізничників у самому центрі міста, а активна концертна діяльність дозволила купити, замість того, що зник при «реорганізації», рояль «Стейнвей», нові костюми для хору і симфонічного оркестру, хоча б якісь меблі. Існували, правда, і проблеми — в приміщенні філармонії з колишніх часів міцно «окопалися» комерційні структури, які, за словами Е. Антонової, затіяли судові тяжби і навіть «відрізали» центральне опалення. Проте за одностайним визнанням музикантів, філармонія жила, забезпечуючи заробітком служителів муз, і, навіть, незважаючи на практичну відсутність фінансування, почала ремонтувати займані приміщення. Її симфонічний оркестр, який у 1997 році грав похоронні марші під облдержадміністрацією, нині веде гастрольну діяльність не тільки в Україні, але і далеко за її межами. Тепер, після «доленосного» рішення депутатів самі музиканти не виключають повторення «траурного концерту». Але вже під стінами облради.
Варто зазначити, що на захист своїх колег із дніпропетровської філармонії вже піднялася музична громадськість України. Більше тридцяти провідних діячів вітчизняної культури, серед яких народні артисти України Євген Станкович, Дмитро Гнатюк, Богодар Которович, Володимир Кожухар та інші, звернулися з відкритим листом до голови Дніпропетровської облради Галини Булавки. У ньому вони висловили «глибоку заклопотаність тією ситуацією, яка склалася навколо однієї із найстаріших в Україні обласних філармоній».
«Славетна історія цієї філармонії, — нагадують метри мистецтва, — нараховує 67 років. За цей час на її сценах творили такі видатні музиканти нашої епохи, як Святослав Ріхтер, Генріх Нейгауз, Давид і Ігор Ойстрахи, Еміль Гілельс, Мстислав Растропович, Анатолій Солов’яненко, а з симфонічним оркестром свого часу виступали майстри диригентського мистецтва — Кирило Кондрашин, Веніамін Тольба, Арам Хачатурян...»
За словами провідних діячів мистецтва, що підписали лист, вони були надто стурбовані попередньою «реорганізацією» дніпропетровської філармонії в 1997 році, «коли її було фактично знищено». «Тим великим жахом, — продовжують вони, — є та ситуація, яка склалася сьогодні, і філармонію знову ліквідовано». «Таке рішення, — вважають автори листа, — може нанести «непоправну втрату для всієї української культури».
Тим часом дніпропетровські чиновники цього разу ще більше, ніж музикантів, здивували місцевих журналістів. Буквально на наступний день після появи листа із столиці і прес-конференції керівництва обласної філармонії, заступник голови облради Валерій Пасічник дав роз’яснення пресі: питання про упорядкування проведення масових заходів і гастрольно-концертної діяльності на сесії розглядався для того, щоб убезпечити жителів Дніпропетровщини від подій подібних тим, що недавно сталися у Львові та Москві. Більш того, сьогодні йдеться ніби не про ліквідацію обласної філармонії, а, швидше, про реорганізацію в рамках комунального підприємства «Дніпроконцерт». За словами В. Пасічника, рішення про це протягом місяця буде «відпрацьовуватися юристами» і нове підприємство буде носити назву «Обласна філармонія «Дніпроконцерт». Керувати ним буде новий директор Олена Васильєва — людина з п’ятьма (!) вищими освітами, а всім музикантам і колишньому директору філармонії облрада гарантує працевлаштування. Роботи ж — хоч відбавляй, наприклад, гастролі по сільських клубах.